Bana Ulaşın

Yandaki formu kullanarak bana ulaşabilirsiniz

 


İstanbul,
Türkiye

ZENCEFIT

Nike'den Büyülü Kaleydoskop

Burcu Henderson

Bir süre önce üzerimize bir tayt, bir esofman altı geçirip, üzerine alalade bir tişörtle spor yapmaya giderdik ve  sporda giydiklerimize pek dikkat etmezdik. En azından ben öyleydim ;) . Son bir kaç yıldır spor kıyafetleri tasarım açısından, diğer kıyafetlerimizle yarışır hale geldi. Renkler, desenler, fonksiyonellik kadar önem kazandı. Hatta Nike bu yönde kendini öyle geliştirdi ki, diğer markalar hala ona yetişemediler. Son İskoçya seyahatimizde Glasgow'daki çok katlı Nike mağazasına girdiğimizde, Spenny ile yeni sezondan en az 10 parçayı çok beğenip almak istedik ancak işin içine tasarım girince artık fiyatlar da eskisi gibi olmaktan uzaktı.

İşte bu tasarım eğiliminin son halkası olarak Nike Japon tasarımcı Yuko Kanatansi ile işbirliği yapıp rengarenk parçalar üretmiş. 

Teknoloji ve tasarım projesi “Tight of the Moment” kapsamında, Kanatansi’nin hayatın canlılığından ilham alarak hazırladığı “Büyülü Kaleydoskop” (Magical Kaleidoscope) ürünleri, Nike Pro tayt ve büstiyerden oluşuyor. Sanatsal tasarımı atletik performansla birleştiren ürünlerin yumuşak Nike Dri-FIT kumaşı, teri emerek, kadınların konforlu bir ortamda spor yapmasını sağlıyor.

Nike Pro Tayt; Nike’ın Spor Araştırmaları Laboratuvarı tarafından geliştiren ve vücuttaki kas gruplarını gösteren harita üzerine, Kanatansi tarafından illüstrasyon yapılarak hazırlanmış. Sanatçı, üç boyutlu çizimler ve rengarenk desenlerle, sporcuları motive etmeyi ve vücut hareketlerini vurgulamayı amaçlamış.  Az seçenek olsa da, ben tasarımları beğendim. Beni motive eder, ya sizi?