Bana Ulaşın

Yandaki formu kullanarak bana ulaşabilirsiniz

 


İstanbul,
Türkiye

ZENCEFIT

Metabolizmayı yavaşlatan 8 alışkanlık

Burcu Henderson

Metabolizma yedğinizi, içtiğinizi enerjiye çeviren sistemdir. Spor yapıyor ve genellikle sağlıklı besleniyor olabilirsiniz ama bazı alışkanlıklarımız kalori yakımımızı yavaşlatıp, kilo vermeyi de zorlaştırıyor. Hızlı çalışan metabolizma vücudun daha fazla kalori yakması dolayısı ile daha sağlıklı bir vücut demek. Benim de yağ oranımı düşürmeye çalıştığım şu dönemde, bir kaç küçük noktaya dikkat ederek daha hızlı bir metabolizmaya sahip olabiliriz.

1. Yeterli su içmiyorsak:  Vücudun tüm görevlerini yerine getirmesi için sıvıya ihtiyacı var ve ne zaman ki bu görevlerini yapamazsa daha fazla kalori harcaması mümkün olmuyor. Su içme sayesinde yakılan kalorinin çoğu, vücudun soğuk suyu 37 dereceye getirmesi sırasında yakılır yani devamlı sıcak veya oda sıcaklığında su içmek soğuk suyun sağladığı etkiyi yaratmayacaktır. Ben de genelde sabah kalktığımdan itibaren soğuk, limonlu su içmeyi tercih ediyorum.

2. Yeterince D vitamini almıyorsak: D vitamini eksikliğimiz var ise kilo vermek daha yavaş olacak olacak ve açlığı kontrol eden ghrelin hormnunun seviyesi daha yuksek olacaktır. D vitamininin beslenmeyle alınması zor olduğundan uzmanlar güneşten alacağımız D vitamini düşük olan Kasım ve Mart ayları arasında kilo vermek için D vitamini takviyesi öneriyorlar.  Hava güneşli olduğundaki fırsatları kaçırmayıp, açık havada spor yapıp, yürüyerek D vitamini eksikliğimizi azaltabiliriz.

3.Kardiyo kraliçesiysek: Egzersizin metabolizmanızı ateşlemek için çok önemli olduğu bir gerçek ancak egzersiz dendiğinde sadece koşu ve kapalı alanda bisiklet çevirmek aklımıza geliyorsa bu, metabolizmamızı hızlandıracak yağsız kas yapmıyoruz demektir. Ağırlık kaldırmayı da, hemen spor rutinimize eklememiz gerekiyor. Kadınlarda yaygın olan şişerim korkusu ise oldukça yersiz, ki bunu başka bir postta daha açık anlatacağım, ne kadar fazla kasa sahipseniz o kadar fazla kalori harcarsınız. Ben de haftada 2 veya 3 kere ağırlık antrenmanı yapıyorum.

4. Gece atıştırma alışkanlığınız varsa: Metabolizmayı yavaşlatmamak için sık ve küçük porsiyonlar halinde yemek öneriliyor ancak vücudu biraz da dinlendirmek gerekir, vücudun yaklaşık 12 saat yemek yememesi yararlı olarak görülüyor. Eğer gece atıştırması yiyip, bir de saat 07:00 deki sporunuzdan önce kahvaltı ediyorsanız vücudunuza iyilik yapmıyorsunuz demektir. Ben kendim için genellikle  en geç 20:00 itibarıyla yemeyi kesme yöntemini uyguluyorum.

5. Kafeini tamamıyla beslenmenizden çıkarttıysak: Kafenin iyi bir şöhreti olmamasına rağmen kalori yakımına birazcık katkısı var. Kimse litrelerce kahve için demiyor ancak günde 1-2 yeşil çay veya kahve içiyorsanız, bu metabolizmanıza yüksek hızda çalışmaya yardımı olacaktır. Ben de  günde yaklaşık 2 yeşil çay ve genellikle koşmaya gitmeden önce 1 kahve tüketmeye çalışıyorum.

6. Yeterince uyumuyorsak: Uyuma güçlüğü çeken kişilerin, genelde gece iyi uyuyanlara göre daha kilolu olma eğilimi gösteriyor . Neden? Araştırmalar az uykunun bizi aç hissettiren ve daha çok yememize sebebiyet veren hormonları yükselttiğini gösteriyor bu sebeple en az 7 saat uyumak sart.

7. Devamlı stresliysek: Devamlı endişeli olmak iyi olmamakla beraber metabolizma hızı için de kötü haber demek. Kortizol stresli olduğumuz anlarda salgılanan bir hormondur ve vücudu yağ depolama moduna sokar. Dolayısı ile kendimizi rahat ettirmenin ve stresle baş etmenin yollarını bulmak çok önemli. Nefes alın, kendinize bir yeşil çay yapın, bir parça bitter çikolata yiyin, meditasyon yapın, yürüyüşe çıkın, bir arkadaşınızla konuşun ama ne yapıp edip rahatlamanın bir yolunu bulun.

8.Çok fazla ziraii ilaca maruz kalıp, plastikten yiyorsak: Her şeyi doğru  yapıyor ancak bir ilerleme göremiyorsanız yiyeceklerinizin kaynağı ve üzerlerinde bulunanlara bakmanız gerekebilir. Plastiklerdeki bazı kimyasallar ve tarım ilaçları kilo vermenize engel olabilirler. Daima bildiğimiz yerlerden, organik alışveriş yapmaya ve cam kapları kullanmaya özen gösterelim.

Küçük değişikliklerle, büyük farklar yaratmak mümkün. Hepimize kolay gelsin :)