Bana Ulaşın

Yandaki formu kullanarak bana ulaşabilirsiniz

 


İstanbul,
Türkiye

ZENCEFIT

Marine domatesli çiğ kabak salatası

Burcu Henderson

Güzel cumalar :). Tamam kabul ediyorum, tarifler biraz sekteye uğradı ama telafilere başladım bile ;) . Kendimi affettirebilmek için, bu salatadan daha güzeli aklıma gelmedi, yoksa ev yapımı burger tarifiyle beni daha mı kolay affederdiniz?? :) Neyse ben şansımı denemeye kararlıyım:

Hazırlık süresi:

15 dk

Malzemeler:

1 orta boy kabak

8-10 adet kiraz domatesi, ortadan ikiye kesilmiş

1 çorba kaşığı balzamik sirkesi

1,5 çorba kaşığı zeytinyağı

1 büyük veya 2 küçük diş sarmısak, dövülmüş

1-2 dal fesleğen, yaprakları ince doğranmış

Tuz, karabiber,

Yaklaşık 1 avuç çam fıstığı

Yapılışı:

1. Bir kapta, kesilmiş domatesler, balzamik sirke, fesleğen, sarmısak,tuz, biber karıştırılır. Yaklaşık 10 dk dinlenmeye bırakılır.

2. Kabak yıkanır, başı ve sonu kesilir. Kabuğu  iyi durumdaysa, kabuğuyla beraber jülyen doğrayıcı ile doğranır. Jülyen doğrayıcınız yoksa, mandolin doğrayıcı  da olur. İkisi de mümkün değilse, kabuk soyucu ile ince uzun parçalar kesip, bunları kullanabilir veya tekrar doğrayabilirsiniz. Kabak çekirdekliyse o kısmına geldiğinizde soymayı bırakın.

3. Kabaklar servis tabağına alınır, biraz zeytinyağı, tuz, karabiber ile karıştırılır. Tarifte öyle diyor ama bence burada ekstra yağa gerek yok.

4. Domates karışımı kabakların üzerine dökülür,ekstra fesleğen ve çam fıstıklarıyla süslenir. İstenirse fıstıklar yağsız tavada, biraz kavrulabilir.

Nişanlım tarafından da test edip onaylanmış, kolay ve lezzetli bir salatadır.

Şimdiden iyi haftasonları :)