Bana Ulaşın

Yandaki formu kullanarak bana ulaşabilirsiniz

 


İstanbul,
Türkiye

ZENCEFIT

Intersport Run

Burcu Henderson

Haftaiçi,  pazar günü iki ayrı yakada yapılacak iki ayrı koşuya, katılma kararı vermiştim. Bunlardan ilki Belgrad Ormanı Ayvad Bendi'nde yapılan #

intersportrun

dı. Saat 07:00'ye alarmlar kuruldu ama o saatten önce uyandık Spenny ile. Sularımızı ve kahvemizi içtik. Dizlerimde bir kaç gündür devam eden hafif bir ağrı vardı. Sakar bir insan olarak sabah yine sol dizimi sehpanın sivri kenarına çarpınca çiziğe ve biraz kanamaya sebep oldum, bir bu eksikti diye düşündüm içimden ama moralimi bozmamaya çalıştım. Spenny ile koşarken dinleyeceğimiz müzikleri seçtik, hatta konuya kendimizi biraz kaptırıp, çıkmamız gereken saatten yaklaşık yarım saat geç çıktık. :)

Kahvaltı olarak wheatabix ve yulaf karışımını yarım muz, biraz çiğ kuruyemiş ve donmuş frambuaz ve yağsız sütle mideye indirdikten sonra, artık yola çıkmaya hazırdık. Bir önceki

Ayvad Bendi maceramız

 sebebiyle temkinliydik ancak yolu bulmak bu sefer hiç zor olmadı.

Alana varınca ilk iş çiplerimizi de içeren kitlerimizi almak oldu, sorunsuz hallettik ve koşu tişörtlerimizi üzerimize geçirdik. Bir kaç tanıdık gördük ama çevreye bakacak çok zamanımız olmadı,

Intersport Run

kasabası standlarını keşfetmeyi koşu sonuna bıraktık.

Yarış başlamadan önce röportaj yapılanlardan biri de Elvan Abeylegesse idi. Bu parkuru 30 dakikada bitirdim demesi, beni bitirdi :) 

 Saat 09:30 gibi start verildi. Koşu başlangıcı benim için biraz sıkıntılı ve yavaş oldu. Telefonumu taşıyacak kol bandım, daha yarış başlamadan beni yarı yolda bıraktı. Nike+  uygulamasında bir şekilde doğru dürüst görmeden yanlış ekranlara girmek ve istediğim ekrana dönmek beni yavaşlatıp, biraz zamanımı aldı. Neyse yaklaşık 200 mt sonra Nike+ ı çalışır hale getirip, telefonumu da elimde taşıyarak koşmaya başladım. 

Parkuru önceden biliyordum, bir süre sonra başladık patika yollarda tırmanmaya. Spenny'nin önceden süre gelen bir ağrısı olduğu için o da kendini zorlamayıp, benim hızımda koşmaya karar vermişti. Yol boyunca gönüllü fotoğrafçım ve itici gücüm oldu ancak koştuğum için neredeyse bütün fotolar flu çıktı :).  Parkurda geçen sefer taşlardan dolayı daha tedirgindim, tedbiri elden bırakmamakla beraber, bu sefer içim cok daha rahattı. Amacım Nisan'da yaptığım 1:08:37'lik dereceyi düşürmekti, acaba bunu başarabilecek miydim? 

Hedefimiz en fazla 1 km yi 6 dk da bitirmekti ancak kmler daha kısa sürede tükeniyordu, bu da iyi bir şeydi :). Ben elimdeki telefon ve koşarken kendini biraz hissettiren dizimdeki çizik sebebiyle en konforlu koşumu yapmasam da, durumum fena sayılmazdı. 5K yı 29:16 da geçtim. Yarışın yarısı neredeyse bitmişken sol kürek kemiğimde bir ağrı hissettim ancak bunu çok sorun etmedim. Dizlerimden yana da, beklediğim gibi bir problem olmadı. Parkur gözüme Nisan ayından çok daha güzel göründü, ağaçların arasından süzülen güneş ve hava koşmak için mükemmeldi. 

8. kmden sonra Spenny artık daha hızlanmalıyız, hatta belki 11,1 km yi 1 saatte tamamlama şansımız bile olabilir dedi. Bu kmden sonra yokuşlar azalıyor ve son kmlerde parkur biraz daha düzleşiyordu. Ben de hızımı artttırdım, hatta 10. km de en düşük hızımı kaydedip, 5 dakikanın altına indim. 

Yarışı 1 saatte bitiremedim ancak bir önceki sonucumdan çok daha iyi bir zaman elde ettim. Kadınlarda 86 sporcu içinden  

1:02:24 ile 29. oldum

. 354 tüm katılımcı arasından 176. ve yaş kategorimde 31 kadın arasından 7. oldum. Sonuçlarımdan çok mutluyum, ilerleme gösterdiğimi görmek güzel. Bir de o zamanları kaybetmeseydim diyorum ama bu konuya çok takılmıyorum. ;) Normalde 10km yi 36 dakika gibi bir zamanda koşabilen sakat sevgilim ise 1:02:26 ile 268 erkek katılımcı arasından 149. oluyor, tüm katılımcılarda 178. ve  yaş kategorisinde ise 60 katılımcıdan 47. oluyor. Ben daha iyisini yapabileceğini bildiğimden, bir daha  burada yapılacak bir koşuda derecesini şimdiden merak ediyorum.

Koşuyu bitirmenin rahatlığıyla artık sosyalleşebiliriz. Standlar arasında dolaşıyoruz.

Zencefit

'in sıkı takipçilerinden

Alpni

ile  tanışıp, fotoğraf çektiriyoruz :).

Akşama da koşacağımız için rahatlatıcı bir masaj yaptırmak fikri hiç de kötü görünmüyor ve ikimizde kısa süre de olsa bu konforun tadını çıkartıyoruz.

Ben bu koşuda biraz risk alarak yeni ayakkabılarım

Asics Gel Kayano -19

lar ile koşuyorum.  Çarpıcı renklerinin yanı sıra teknik özellikleriyle de bu parkurda bana rahat ve güvenli bir koşu deneyimi yaşatıyorlar.

İşte pazar sabahımız böyle güzel bir organizasyonla çok renkli ve mutlu geçiyor . Bir dahaki randevumuzda görüşmek üzere Ayvad Bendi deyip, akşamki diğer koşuya kadar dinlenmek üzere evimizin yolunu tutuyoruz.