Bana Ulaşın

Yandaki formu kullanarak bana ulaşabilirsiniz

 


İstanbul,
Türkiye

ZENCEFIT

Polonezköy parkuru

Burcu Henderson

Ne pazar günüydü! :)  Dün #intersportrun ve #runistanbul da, koşarak farklı bir gün yaşadık. Tüm detaylar yakında burada olacak, ondan önce bir süredir bekleyen koştuğumuz başka bir parkuru yazmak istiyorum. 

Biz pek deniz, güneş tatili yapamayanlar için Eylül panik ayıdır . Bizi saran bu panikle bir cuma dedik ki, Polonezköy'e gidelim. Ben Polonezköy'e herhalde en son bir  7-8 sene önce gittim. Araştırmalarıma göre bir koşu parkuru varmış koşalım, kahvaltı edelim ve bir havuz bulup güneşlenelim diye düşündük. Trafikten yırtmak için sabah 7:30'dan önce yollara düştük, yaklaşık 45 dk sonra koşu parkurunu bulup, arabamızı parketmiştik. Tek araba bizimkiydi ve etrafta 1-2 köpek dışında kimse yoktu. 

4800 mt olduğu belirtilen parkuru başladık koşmaya. Biraz Belgrad Ormanı'na benziyor, ağaçlar sık ve gölge. Bir süre yokuş aşağı gittikten sonra yol ayrımı gibi bir yere geldik. Sağa giden Tabelada Polonezköy 20 dk yazıyor. Benim maceracı sevgilim, soldan gitmeye karar verdi ve biz daldık bir ormanın içine. Bu arada etrafta yaban hayat olduğuna dair uyarılar falan vardı. Bu aklımda ben hiç kimsenin olmadığı bu yerde, trail koşarken biraz huzursuzum. Yaklaşık 1,5 km falan gittikten sonra, bir suyla karşılayoruz. Spenny üzerinden atlayıp karşıya geçince, ben artık dönelim, normal parkurdan koşalım lütfen diyorum. İstemeden geri gelip, öne geçiyor .  Gidiş ve dönüşte yaklaşık bir 3km yapıyoruz ve bir süre sonra o gördüğümüz tabeladan devam ediyoruz. 

Yol yokuşlu, inişli, parkur bakımsız ve 1-2 tane dışında hiç km tabelası yok. Bir süre sonra, son bir yokuş çıkıp, yerleşim yerlerinin olduğu bir yere geliyoruz. Yine yokuş bir tas yolu çıkmaya devam ediyoruz. Meğerse o taşlarla kapatılmış yol, parkurun sonuymuş. Yolu tırmanınca Polonezköy'ün içinde buluyoruz kendimizi, ana caddeye çıkıyoruz ve arabanın olduğu yere gelinceye kadar bir daireyi tamalıyoruz. Bu kadar mı? Bu bizi pek kesmedi. İkinci tura ne dersin diyor o, ben de kabul ediyorum.

Üst: Nike Dri-Fit

Şort : New Balance

Gözlük: Oakley

Ayakkabılar: Nike Flyknit1

İkinci turda bu sefer o yerleşim yerlerine kadar gelip, parkurun bitişine kadar gidip, başlangıça geri geliyoruz. 

İkinci turun gidiş ve dönüşünde bu şeker bize eşlik ediyor, kendisi fit bir köpek.  :)) Bu arada tüm bu koşumuz boyunca yolda sadece bir çifte rastlıyoruz. Belki haftasonu farklı olabilirdi ancak biz zaten kalabalıkları tercih etmiyoruz.

Sonuç 12,6 km güzel bir rakam ancak doğruyu söylemek gerekirse parkur kısa ve çok keyifli değil. Böyle bir günlük programın parçası olmadıktan sonra Polonezköy sadece koşmak için tercih edilecek bir parkur değil.