Bana Ulaşın

Yandaki formu kullanarak bana ulaşabilirsiniz

 


İstanbul,
Türkiye

ZENCEFIT

Taze kişniş ve naneli chutney

Burcu Henderson

Selamlar! :) Chutney benim İskoçya turlarımda daha yakın ilişkiler kurduğum bir yiyecek. Henüz tanışmamış olanlar için açıklamak gerekirse, çeşitli meyve veya sebzelerin sirke, şeker, baharat karışımlarıyla pişirilmesiyle oluşan bir çeşit tatlı-ekşi sos diyebiliriz. Genelde İngiliz mutfağına ait bir kavram.   Bugünkü tarifimiz bir yemek değil ancak  eve aldığınız nane, maydanoz gibi yeşilliklerin fazla kısmını değerlendirmek için güzel bir çözüm. Yiyecek israfından hiç hoşlanmam da ;) . Bu pişirilmeden yapılıyor ve biraz uzak doğuya ait bir tat barındıyor.

Hazırlık süresi:

10 dk

Malzemeler:

1 kap ( Yaklaşık 250 ml) taze kişniş, yıkanmış, kurulanmış

1/4 kap taze nane, yıkanmış, kurulanmış

3 adet yeşil acı biber ( Chili denilen küçüklerden bulamazsanız, sivri biber kullanabilirsiniz boyuna göre 1-2 adet yeterli olacaktır)

Yarım limon suyu

20-25 adet yer fıstığı ( çiğ olması daha makbul)

Yapılışı:

1. Yeşil malzemeleri doğrayın.

2. Tüm malzemeleri blenderdan pürüzsüz olana kadar geçirin.

3. Çok koyu olursa biraz su ilave edin. 

 Yaptıktan sonra hava geçirmeyen bir kavanozda buzdolabında saklayabilir, etler, tavuklar, salatalar, marineler ve sandviçlerde sos olarak kullanabilirsiniz.

Yarın bayram, biliyorum zor ama yine de o tatlılar, çikolatalar önünde otokontrolünüzü tamamen kaybetmeyin, şimdiye kadar sarfettiğiniz eforu  heba etmeyin. Unutmayın her şeyi bitirmek zorunda değilsiniz. :))

Şimdiden iyi bayramlar, iyi tatiller! x