Bana Ulaşın

Yandaki formu kullanarak bana ulaşabilirsiniz

 


İstanbul,
Türkiye

ZENCEFIT

3 mantarlı makarna

Burcu Henderson

Güzel cumalar! Hayat biraz hızlı bu aralar, o yüzden buralarda değildim. Projeler, hazırlıklar, sizlerle detaylarını sonra paylaşacağım yeni işler için çalışmalar son hızda devam etmekte. Bazılarınız belki biliyorsunuzdur ama çok ilgi gören garaj satışımız

I Love Sale

'in dördüncüsü yolda, detaylar belirlenince burada olacak, ancak Eylül'de olacağının müjdesini şimdiden verebilirim. 

Spor konusunda da gelişmeler var. Tatile gitmeden biten fitness üyeliğimi eve yakın başka bir salonda yenileyerek salonlara geri döndüm:) . İlk gidişimden 2 gün sonra bugün hala bacaklarımın ağrısından doğru dürüst yürüyemesem de, o ağrının iyi olduğunu bildiğimden, geri dönmek güzel diyebilirim :) .

Burada paylaşılmayı bekleyen bir sürü tariften bir diğeriyle yolumuza devam edelim. Eski spor salonum  Beşiktaş'taydı ve en büyük keyiflerimden biri de cumartesi sporumu yapıp, Beşiktaş pazarına uğramaktı. İşte öyle bir günde, pazardaki mantar satan amcanın tezgahından aldığım torba torba mantarla eve geri döndüm . O kadar mantarı makarna ile birleştirmekten daha güzel ne olabilirdi ki? Ben mümkün olduğu için 3 mantarla ile yaptım ancak sadece kültür mantarı kullanılarak da yapılabilir.

Hazırlık süresi :

20 dk 

Malzemeler ( 2 kişi için) :

Kestane mantarı, dogranmış

İstridye Mantarı, doğranmış

Kültür mantarı, doğranmış

1 adet kırmızı acı biber

Maydanoz, doğranmış

2 çorba kaşığı zeytinyağı

1 adet orta boy soğan, doğranmış

2 diş sarmısak, doğranmış

1 bardak beyaz şarap

1 bardak et veya tavuk suyu ( Bulyon kullanılabilir)

Yaklaşık yarım paket tam buğday makarna

Ricotta peyniri

Tuz, karabiber

Yapılışı:

 1.  Zeytinyağı tavada orta ateşte kızdırılır, sarmısak, soğan ve acı biberler pişirilir.

 2. Temizlenmiş  mantarlar eklenir.  Mantarla ilgili küçük ama önemli bir bilgiyi buradan paylaşmadan geçmemem gerek. Mantarları  sakın yıkamayın, sünger gibi suyu çeker, tadı bozulur. Mantarları bir kağıt havlu ile sertçe silmek veya fırçalayarak temizlemek en doğrusu. Siz bakmayın onun bu kadar çok olduğuna mantar dediğiniz şey pişince cüssesinden bayağı kaybeden bir şey, elinizi korkak tutmayın :).

3. Mantarlar pişince şarap eklenir, ateşin altı açılarak alkolü uçurulur. Sonra et veya tavuk suyu, tuz, karabiber eklenir. İndirmeye yakın kıyılmış maydonoz eklenir, biraz pişirilir.

 4. Mantarlar pişerken bir yandan makarna haşlanır, süzülür. Benim gibi az az kalmış makarnaları da birleştirip kullanabilirsiniz, penne ve spagettiyi birleştirdim.

5. Makarna tabağa alınır, üzerine sos dökülür. Biraz ricotta peyniri ve maydanozla süslenir.

Benim gibi karbonhidrat seveni mutlu eden bu yemek, sizi de eder umarım.

Hoşçakalın! :)