Bana Ulaşın

Yandaki formu kullanarak bana ulaşabilirsiniz

 


İstanbul,
Türkiye

ZENCEFIT

Yoğurt kaplı meyve topları

Burcu Henderson

Bugünlerde #geziparkı 'ında olanlar sebebiyle içimden bir şey yapmak ve yazı yazmak gelmese de, burayı boş görmeye de içim elvermiyor.  Sağlıklı bir tatlı tarifi paylaşayım da, bari ağzımızın tadı yerine gelsin.

Hazırlık süresi : 20 dk

Malzemeler:

Yarım fincan  yoğurt ( Ben doğal yoğurt kullandım, kıvamlı bir yoğurt kullanmanız tavsiye edilir)

1 çorba kaşığı bal

4 çilek, yeşil kısımları kesilmiş

5 siyah üzüm

Yarım muz, halka halka doğranmış

Süslemek için

Kürdan ( Varsa lollipop sapları  veya çöp şiş de kullanabilirsiniz)

2 çorba kaşığı Antep fıstığı, badem, toz hindistancevizi, çikolata (kıyılmış)

Yapılışı:

1. Bir kapta yoğurt ve balı karıştırın, 5 dakika buzlukta bekletin

2. Meyveleri kullanacağınız kürdan, sap veya çöp şişlere geçebilecek büyüklükte doğrayın. Çilek ve üzüm kullanıyorsanız onları tüm bırakın, doğramayın. Burada parantez açmak istiyorum. Meyve seçiminiz evde ne varsa, donunca iyi sonuç verebilecek meyvelerden yana olsun. Benim seçtiklerim gayet iyi sonuçlar verdi. Kivi, mango, karpuz da kullanılabilir mesela :).

3. Kullanacağınız süsleme malzemelerini hazırlayın. Ben file badem kullandım, onu doğradım, evde küçük sütlü çikolatalar vardı, ordan 1 tanesini doğradım., fazla çikolatalı yapmadım. Fıstıklar tuzluydu, onları suda bekletip, yine kavurdum, doğradım. Hindistan  cevizi tozunu ayrı bir yere koydum.

4. Meyveleri saplara geçirin.

5. Sapları yoğurda daldırın, meyveleri yoğurtla kaplamak için gerekirse kaşık kullanın.

6. Süsleme malzemesini yoğurt kaplı meyvelerin üzerine serpin

7. Hazırladığınız meyveleri yağlı kağıt serilmiş fırın tepsisine dizin, yaklaşık 2 saat yoğurt donana kadar  buzlukta dondurun.

8. İyice donduktan sonra, onları buzdolabı poşetinde buzlukta saklayabilirsiniz. Yemeden önce 1-2 dakika oda sıcaklığında bekletirseniz, yemesi daha keyifli oluyor.

Bu tarif dondurmaya, bastıran tatlı krizlerine sağlıklı bir alternatif olabilir. Buzluktan çıkartın, hop ağzınıza atın :)  Çocuklara meyve yedirmenin de, güzel bir yolu bence. Ölçüler ve içeriklerle oynayıp, kendi alternatiflerinizi yaratın.

İyi haftasonları :)