Bana Ulaşın

Yandaki formu kullanarak bana ulaşabilirsiniz

 


İstanbul,
Türkiye

ZENCEFIT

Polar nabız ölçer saat

Burcu Henderson

Egzersiz yaparken en çok kullandığımız teknoloji Polar nabız ölçer saatlerimiz. Ben daha temel modeli olan pembe bir! :) FT4 kullanırken, sevgilim

FT7

'yi kullanıyor. Kadınlar ve erkekler için farklı modelleri var. Saati bana  koşmaya başladıktan yaklaşık 1 ay sonra geçen yıl nisan sonu gibi sevgilim hediye etmişti, o günden beri beraberiz.  

Zencefit

başladığından beri Polar saatimle ilgili pek çok soru geliyor. Ne işe yarar, nasıl çalışır bugünkü postumun konusu, bakalım anlatmayı becerebilecek miyim?

Polar FT4  kalp atışınıza dayalı kondisyon gelişiminizi görütülerken, yaktığınız kalorileri de ölçer.  Saat görünümünde ve elastik bant ve kalp atış hızı sensoruyle beraber kullanılması gerekiyor yani sadece saati takmanız bir anlam ifade etmiyor.

Kendisinin 5 adet düğmesi var ve kullanımı gerçekten çok basit. Düğmelerin nasıl kullanılıp ve ne işe yaradığına dair  detaylı videoya

buradan

ulaşabilirsiniz. İlk aldığınızda dil (maalesef Türkçe yok) yaş, cinsiyet, boy, kilo gibi kendi özelliklerinizi giriyorsunuz. O da sizin için, en yüksek kalp atışınızı ve egzersiz yaparken hangi bölge içinde kalmanız gerektiğini otomatik olarak hesaplıyor. Sizin de bilip, hesaplamanız açısından da belirtmek gerekirse, maksimum kalp atışınız (standart dışı bir durum söz konusu değilse)  220 - yaşınız olarak hesaplanır.

Saati, tarihi, kendi temel bilgilerinizi ayarladınız. antrenman yapmak istiyorsunuz. Önce elastik bantın arka tarafında 2 parça halindeki elektrod bölümü suyla ıslatıyorsunuz. Kalp atışlarınızın ölçümü ve iletimi için bunu yapmanız şart. Sonra elastik bandı gögsünüzün altından, sensorun takılacağı yeri ortalayacak şekilde takıyorsunuz. Bantın iki ucunu bağlayan kancanın açık kısmının üst tarafa bakmasına dikkat edin, aksi halde antrenmanınızın ortasında açılıp, düşebilir, ritminizi bozabilir. Bant elastik olduğundan vucut seklinizle uyumuna sorun olmuyor ancak Polar 2011'den beri çıkarttığı wireless verici bulunan bir spor sütyeniyle bu elastik bant isini ortadan kaldırmış :). Sizi bilmem ama beni rahatsız etmediği için öyle ileri seviyede bir teknolojiye ihtiyacım yok şu anda :).

Elastik bantı taktınız, teninizle temasını kontrol ettiniz, sıra geldi kalp atış hızı sensorunu takmaya. Bantın ortasında kendisinin oturacağı çıtçıtlar var, oraya takıyorsunuz, saatiniz de kolunuzdaysa, artık hazırsınız demektir.

Saatin sağ tarafında, ortadaki düğmeye bastığınızda yanıp sönen kalp işaretinin ardından kalp atışınızı ölçmeye başlıyor, rakamı ekranda görüyorsunuz. Ben bunu genelde de evde yapmış oluyorum, çıkana kadar kalp atışımı ölçüyor. Egzersize başladığınızda yine ortadaki düğmeye bastığınızda, egzersiz zamanınız ve temponuzla paralel ölçüm başlıyor. İkinci defa düğmeye basmazsanız egzersiz sırasında ve sonrasında bilgilerinizi kontrol etmeniz mümkün değil.

Başladınız ama bu kalp atışı neyi ifade ediyor, in zone diye bir şey diyor o ne demek diye sorabilirsiniz doğal olarak.  Anlatayım :). Kalp atışlarınızı dakika başına atış  (BPM) veya yüzde (%)  olarak gösterilmesini istediğinizi  ana ayarlarınızı yaparken belirliyorsunuz, yani bu belirleyiciler kalbinizin ne kadar iş yaptığını iki farklı şekilde gösteriyor. Sizin yaş, kilo.. gibi temel bilgilerinizi girdiğinizde en yüksek kalp atışınızı otomatik hesapladığı gibi, size egzersiz yaparken içinde kalmanız gereken hedef kalp atış aralığı veriyor. Hedef kalp atış aralığı sizin en uygun kardiyovasküler fitness alanınızla bağlantılı olarak belirleniyor.  Diyelim ki maksimum kalp atışınız 184,  sizin için belirlenen kalp atış aralığı  122-165 arasıdır, yüzde olarak da  maksimum kalp atışınızın yaklaşık %60  ila %90 i olarak belirlenir. Bu aralıkta kaldığınızda vücüdunuzun uygun kalori yakımını sağlarken, aynı zamanda sizin aerobic fitness seviyenizi geliştiren yoğunlukta egzersiz yapmanıza imkan verir. Aerobic fitness, kalbin çalışan kaslara  kanın içinde ne kadar oksijen pompaladığını ve kasların bu oksijeni ne verimlilikte  kullandığını gösterir.

Dengeli bir fitness programı için programınız aerobic ve anaaerobic egzersizleri içermelidir derler. Areobic egzersizler, bazı anaaerobic egzersizler gibi kalp atışınızı yükseltir. Aerobic egzersiz 12 dakikadan az yapılmadığı takdirde etkisini gösterir. Aerobic egzersizler dayanıklılığı artırır, kilo vermenizi sağlar ve kalbinizi güçlendirir. Örnek vermek gerekirse yürümek, koşmak, yüzmek ve bisiklete binmek gibi.

Peki bu belirlenen kalp atışı yüzde aralıklarının vücudunuzda ne yaptığına bakalım:

1. Çok hafif / 104-114 BPM - %50 - %60  (20-40 dakika arası) :

Yararları: Genel sağlığınızı geliştirir ve toparlanmaya yardımcı olur.

Hissedilen: Nefes alma ve kaslar için çok kolaydır.

Önerilen: Kilo kontrolü ( Yani kilo kaybedersiniz) ve aktif toparlanma ( Mesela maratondan sonra)

2. Hafif /114 - 133 BPM %60 - %70 (40-80 dk arası) :

Yararları: Temel dayanıklılığınızı arttırır ve yağ yakmanızı sağlar

Hissedilen: Rahat, kolay nefes alma, düşük kas yükü, hafif terleme

Önerilen:Uzun ve düzenl tekrar edilen kısa egzersizler için herkese uygundur

3. Orta / 133-152 BPM %70 - 80 (10-40 dk arası):

Yararları: Aerobic gücünüzü geliştirir. Daha  fit olursunuz.

Hissedilen: Hafif kas gerilmesi, kolay nefes alma ve orta derecede terleme

Önerilen: Makul uzun egzersiz yapan herkese

(Ben mesela genelde uzun koşuyorsam, 150 BPM den aşağı düşmemeye çalışırım)

4. Zor / 152-171 BPM %80 - %90 (2-10 dk arası) :

Yararları: Maksimum performans kapasitesini artırır.

Hissedilen: Yorgun kas ve sık nefes alma

Önerilen: Daha kısa egzersizler için herkese

5. Çok zor / 171-190 BPM %90 - %100 (5dk dan az):

Yararları: Maksimum hız ve performansı geliştirir

Hissedilen: Çok yorgun kas ve nefes alma

Önerilen: Fit kişiler ve atletik antrenman için

Sanırım her şey şimdi daha açık,  öyle değil mi?  Egzersiz sırasında kendisi farklı değerleri size ara ara gösteriyor, saat ekranını, kalp atış ekranını, ne kadardır egzersiz yaptığınızı ama siz isterseniz düğmelere basıp , seçtiğiniz ekranı görüntüleyebilirsiniz. Diyelim ki, antrenmanınızın yarısında durmak zorunda kaldınız. Saati sol alttaki düğmeye basarak durdurduğunuzda ara veriyor, kesin bitirmek istiyorsanız düğmeye bir kez daha basıyorsunuz. Bitince size egzersiz yaptığınız zamanı, kaloriyi, ortalama ve maksimum kalp atışınızı gösteriyor ve geriye dönük 10 antrenmanınızı görüntülüyebiliyorsunuz,

FT7

de bu 99'a çıkıyor ve haftalık durumunuzu da görüntüleyebiliyorsunuz. Biz bu kayıtları bilgisayarda tutuyoruz, böylece aydan aya gelişmemizi takip edebiliyoruz.

Hangi modeli seçmeli derseneniz atlet, triatlon koşucusu falan değilseniz, FT4-FT7 gibi temel modelleri işinizi görmeye yetecektir, bir de ayırdığınız bütçe de seçimde etkili olacaktır. Yeni modellerinde aplikasyonla beraber daha interaktif kullanma imkanı var.

Bu sebepler dışında neden bu saatle antrenman yapmalıyım derseniz, kesinlikle sizi motive ediyor, hedefinizden sapmamanızı sağlıyor, hızlandırıyor ve egzersizi eğlenceli hale getiriyor. Ben düzenli egzersiz yapan herkesin, imkanı varsa almasını tavsiye ederim.

Son olarak, nerden alacağız derseniz imkanınız varsa yurtdışından alın, burada Finspor satıyor, google a polar nabız ölçer yazarsanız başka websitelerinde de karşınıza çıkabiliyor. Bir de Polar'ın sitesindeki şu linke tıklayın.

http://www.polar.com/tr/where_to_buy?latitude=41.05461757333334&longitude=28.993282849047617

Biraz uzun bir yazı oldu ama  hala sorularınız varsa beklerim.

Aktif kalın! :)