Bana Ulaşın

Yandaki formu kullanarak bana ulaşabilirsiniz

 


İstanbul,
Türkiye

ZENCEFIT

Nike + Running

Burcu Henderson

İyi haftalar! Blog açıldığından beri bazı  konularda sizlerden gelen post talepleri var. Fırsat oldukça onlar üzerine post yapacağım ve elimden geldiğince sizlere bilgi vermeye çalışacağım. Bu postları hazırlarken eminim benim de bilgim artacak, dolayısı ile herkes kazançlı çıkacak :).

İlk taleplerden biri egzersiz yaparken kullandığım uygulamalar ve aletler içindi. Ben Nike+ Running ve Polar nabız ölçer saati sıklıkla kullanıyorum dolayısı ile bugünkü konumuz Nike+ Running, Polar'a da sıra sonra gelecek.

Nike+ Running adından da anlaşılacağı gibi Nike tarafından geliştirilen android ve Iphone larda kullanılabilen, GPS teknolojisini kullanan bir uygulama. Ben Iphone kullanıcısı olduğum için konuyu bu yönden ele alacağım, teknolojik konularda da engin bilgim olmadığı için beni anlayışla karşılamanızı rica ediyorum.

Bu uygulamayı Applestore'dan ücretsiz olarak indirip, telefonunuzu yanınıza aldığınız her yerde kullanabiliyorsunuz. Sokakta, parkta, spor salonunda koşu bandında kısacası yürüyüp, koştuğunuz her ortam aplikasyonu kullanmak için uygun, hatta koşuyorsanız kullanmak daha keyifli. Spor salonunda veya dışarıda koşma ve yürüme olmadan fitness yapıyorsanız, bu tarz aktiviteler için bu aplikasyonu açmanıza gerek yok. Nike+ doğru kullandığınız durumlarda sizin parkur haritanızı çıkartıyor kattettiğiniz mesafeyi, zamanınızı, hızınızın kaydını tutuyor.

İsterseniz başlamadan Facebook veya path e gönderimde bulunup, gönderinize gelen her like, yorum veya gülümseme de gerçek zamanlı tezahürat almanızı sağlıyor ki, ben şimdiye kadar bu özelliği hiç kullanmış değilim. :) Arkadaşlarınızı ekleme özelliği sayesinde, yine onlarla tatlı bir rekabet içine girebilirsiniz, hepsi sadece sizin ilerlemeniz için :).

Yine Nike tarafından icat edilen, hareket ettikçe kazanılan Nikefuel leri bu uygulama sayesinde toplayabilir ve eğer rekabetçi biriyseniz diğerleri ile kendinizi karşılaştırabilir veya yarıştırabilirsiniz. Bunun için sizin bir şey yapmanıza gerek yok, Nikefuel'i aktif oldukça aldığınız puanlar gibi düşünün.

Benim felsefem olan tek rakibiniz kendinizsiniz sözü içinde bu uygulama işinize yarayacaktır. Tüm en iyilerinizin kaydını tuttuğu için kendinizi daha uzun, daha uzak ve daha hızlı koşmaya ikna edip, yine kendi rekorlarınızı geçebilirsiniz. Geçen hafta ne kadar koştunuz, ortalamanız ne, en hızlı 1 km nizin süresi ne gibi bir sürü bilgiye bu uygulama sayesinde ulaşabiliyorsunuz.

Bu aplikasyon kullanıcıları

nikeplus.com

a girerek, hesaplarını  aktive edebiliyorlar. Hesap aktivasyonu ne işime yarar ki derseniz mesela yakınızda yeni koşu parkurları bulmanıza ve tüm dünyadan koşucularla rekabet etmenizi sağlar. Ayrıca gelişiminizi site üzerinden de takip edebilirsiniz.

Benim dünkü koşumu ele alalım mesela. Ben uygulamayı sokak kapısında başlatıp, evin kapısında bitiriyorum genelde. Uygulamayı açıyoruz ve run seçeneğine basıyoruz. Ben uygulamanın geriye sayımını settingsden 6 saniyeye ayarladım. Basıp, toparlanıp koşmaya başlamak için yeterli zamanı size veriyor. İhtiyacınız yoksa uygulamayı hemen başlamaya ayarlayabilir veya 3, 6, 9 saniye seçeneklerinden birini işaretleyebilirsiniz. Özellikle bel çantası takarak koşuyorsam, benim telefonu çantaya koymak ve Polar saatimi başlatmak için belirli bir zamana ihtiyacım oluyor, 6 sn geri sayımda bunu bana sağlıyor. Bazen de telefonumu sol kolumda aparat ile taşıyorum bu durumlarda yine telefonun yönünü taktığınız kola göre ayarlamanız kullanım ve ulaşım kolaylığı getiriyor, bu da yine settingsden yapılıyor. Koşmaya başladınız , diyelim ki saatinizde yok ama ne kadar mesafe ve hızda koştuğunuzu bilmek istiyorsunuz. Yine settingsden while running bölümünden auto voice feedbacke geliyorsunuz, audio feedback i açıyorsunuz, böylece size koşarken bilgi verilmesini sağlamış oluyorsunuz. Koşarken bildirimde bulunacak sesin erkek mi kadın mı olacağını seçiyorsunuz. Sonra size ne geri dönüşümü versin? Zaman, uzaklık, hız ? Ne sıklıkta versin? her 500 mt de, her km de veya koşunuzun sonunda? Tüm bunların hepsini ayarlayabiliyorsunuz ve tabi hepsi ingilizce oluyor, bunu da unutmuyorsunuz. Bu verilen geri dönüşüme göre ister hızınınızı arttırın, ister mesafenizi kontrol edin hepsi çok kolay.

Koştunuz / yürüdünüz bitti, uygulamayı durduruyorsunuz, o günkü istatistiklerinize bakıyorsunuz. İsterseniz mesafenizi ve koşu parkurunuzu  bağladığınız, twitter veya facebook hesaplarından herkesle paylaşabiliyorsunuz bu da uygulamanın diğer bir sosyal yönü. Hani belki de sevmediğiniz ama hepinizin feedlerine düşen I just ran 11,1 with nike+ .. tweetleri hep bundan :). Koştuğunuz mesafe ana ekranını yatay hale getirirseniz size daha detaylı bir istatistik sunuyor.  Km zamanınız, bir önceki km ile arasındaki fark gibi bilgilerle en hızlı ve en yavaş kmlerini görebiliyorsunuz mesela.

Müzik sizin için önemliyse bir power song atıyorsunuz mesela, kendinizi bitkin hissettiğiniz anda basıyorsunuz o şarkıyla kendinize geliyorsunuz :).

Ipod nanolarda da bu aplikasyon var ancak telefondaki kadar gelişmiş ve doğru sonuçlar vermiyor bence. Aslında telefonla koşmayı sevmiyorum, bir yerden sonra ağırlık yapıyor. Mesela bugün ipod nanomla koştum ancak oradaki istatistiklerin doğru olduğundan, telefondaki kadar emin değilim maalesef ama rahatlığı tartışılmaz.

Aplikasyon aktivite sonunda sizin yaktığınız kaloriyi de gösteriyor ancak bunu nabzınızla hiç bir ölçüm yapmıyorken vermesi bence biraz farazi oluyor. Ben bu konuda her zaman Polar saatimi kalp atışlarıma göre ölçüm yaptığı için tercih ediyorum.

Sonuç olarak uygulama kendinizi ölçme, değerlendirme ve karşılaştırma fırsatını verdiği için kullanılmasını tavsiye ettiğğim bir uygulama, sosyalleşmesi de cabası zaten onun en çekici özelliklerinden biri bu sosyal ağlarla kurduğu bağlantı olsa gerek.

Aranızda kullananlar var ise, kullanmayanlar için düşüncelerini, başka işe yarar özelliklerini veya yararlı tüyoları paylaşmaları yararlı olur diye düşünüyorum.

Aktif kalın!