Bana Ulaşın

Yandaki formu kullanarak bana ulaşabilirsiniz

 


İstanbul,
Türkiye

ZENCEFIT

Mayıs ayı hedefleri

Burcu Henderson

Bundan sonra her ayın ilk haftasında, sizinle o aya dair (blogun konusu bu olduğu için ) fitness ve sağlıklı yaşam ile ilgili hedeflerimi paylaşıyor olacağım. Bu ilk olduğu için biraz gecikmiş olabilir ama diğerlerinin ayın ilk veya 2. gününde burada olmasını sağlayacağımdan emin olabilirsiniz.  Peki neden bunu yapacağım? Neden hayat, fitness programınız, kilo verme  veya diğer sizin için önemli olan şeylerle ilgili hedefler belirlemek gerekir ve bu hedefleri belirlerken nelere dikkat edilmesi gerekir?

Hedef belirlemek, sizi varmak istediğiniz yere yaklaştırır.

Hedef belirlemek bazı şeyleri gerçekleştirmeye giden yoldur, özellikle fitness ve zayıflama konusunda. Egzersiz yapmanın artık hayatınızın bir parçası olması gerektiği gerçeği çoğumuz tarafından göz ardı edilse de, çok iyi bilindiğini düşünüyorum. Eğer  gerçekçi bir hedefimiz olursa, o hedefe ulaşmak için gerekli programı, vuucudumuzun ihtiyacı olanları belirleyip ona göre aksiyon alırız ve başarıya ulaşırız. Adrese yol tarifi olmadan ulaşmak mümkün değildir, öyle değil mi?  Peki gerçekçi hedefler belirlemek konusunda nelere dikkat etmek gerekir?

1. Kesin olun: Hedeflerinizi seçerken neden, ne, nasıl, kim gibi soruların cevaplarının orada olduğundan emin olun. Mesela daha sağlıklı olacağım gibi daha genel bir hedef yerine yerine sigarayı bırakacağım, her gün 30 dakika yürüyeceğim gibi belirgin hedeflerle yola çıkın. Benim 1. hedefim haftada en az 4 gün spor yapmak da buna bir örnek olabilir.

2.Hedeflerinizi küçük ve basit tutun: Gerçekleştirilmesi imkansız hedefler yerine küçük adımlarla başlayın. Mesela her gün 15 dk yürüyeceğim gibi veya asitli içecek tüketimini haftada 1 ile sınırlayacağım gibi. Bunları gerçekleştirirseniz arkasından gelen başarı hissi, sizi daha fazla motive edecektir. Her şeyi bir arada yapmaya çalışmayın, hedefleri daha sonra büyütebilirsiniz.

Hedef belirlerken dikkatli olun! :)

3. Hedefleriniz ölçülebilir olsun: Belirli zamanlarda gelişiminizi ölçebilmek, en az hedef belirlemek kadar önemli. Bu iki amaca hizmet ediyor, birincisi en kısa yoldan yaptığımız işe yarıyor mu onu görebiliyoruz, ikincisi işe yaramıyorsa başka bir yol denemek için. Yine benim hedeflerime dönersek 2. hedefte kaybetmeyi düşündüğüm  bir kilo sonrasında, ay sonunda tartıda kendimi en az 49,9 kg'da görmeyi umuyorum. ;) 

4.Hedefleriniz ulaşılabilir olsun: Gerçekçi ve ulaşılabilir hedefler sizi başarıya taşır ve motivasyonunuzu canlı tutar. Mesela benim yine 2. hedefimde  3 kg yerine 1 kg demem gibi, 3 kg vermek imkansız olabilirdi.

5.Gerçekçi olun: Hayatınıza uymayacak, mantıksız hedefleri seçmeyin. Mesela hiç koşmayan bir insansanız, gelecek hafta Bozcaada'da yapılacak maratonda 10k koşmak gibi veya koşuyorsanız bile, her gün iki saat koşmak gerçekçi bir hedef değildir. Koşmaya yeni başlayacaksanız, mesela sonbaharda yapılan Avrasya Mataronu'nda koşmak  sizin için bir hedef olabilir. Hangimizin her gün 2 saat koşabilecek zamanı veya gücü olabilir söyler misiniz? Ekstrem durumlar dışında,  onun yerine haftada 3 gün en az 1 saat koşmak, daha gerçekçi bir hedef olacaktır.

6. Zaman belirleyin: Hiç bir hedef ulaşılacak kesin bir zaman yoksa pek mantıklı değildir. Bu hedefe ne zaman ulaşmayı düşünüyorsunuz, 2 ay, gelecek sene? Yine benim hedeflerime dönersek  ay sonuna kadar 1 kg vermek, zamanı belirli bir hedeftir.

Benim hedeflerime bakarsa, genelde bu kurallara uyduğunu düşünüyorum, ağırlık antrenmanının çokluğu çeşitli sebeplere bağlı olduğu için ( Zaman, vucudumun durumu..vs) onu kesinleştirmedim ancak çok fazla yapmadığım için haftada 1 ağırlık antrenmanı bile yapsam hedefimi gerçekleştirmiş oluyorum : ) . Ay sonunda tahtadaki hangi kutucuklara tik atıp, başarabildiğimi sizlerle paylaşacağım.

Sizlerin hedefleri var mı? Onları gerçeklertirmek için taktikleriniz neler? Yoksa bu aydan itibaren hedef koymaya başlayarak, işe girişebilirsiniz.

İyi pazarlar!

Hedeflerinizi belirleyin ve onlara sadık kalın.

Pinterest, Livestrong