Bana Ulaşın

Yandaki formu kullanarak bana ulaşabilirsiniz

 


İstanbul,
Türkiye

ZENCEFIT

Fitness sonrası omleti

Burcu Henderson

Haftasonu geldi, güzel kahvaltılar bizi bekler ama spor yaptıktan sonra! :) Bu omleti geçen günlerde, koşu ve egzersiz sonrası yaptık, yüksek protein içerdiğinden kasları yenilemek için birebir. Omleti herkes yapar diyebilirsiniz ama bunun pişirme tekniği standarttan biraz daha farklı, bir deneyin derim.

Hazırlık süresi 5 dk. Pişirme süresi: 10 dk  

Malzemeler : (2 kişi için)

4 adet organik veya cage free yumurta ( 4 yumurta beyazı ve 3 sarı kullanılacak)

2 dilim geyik salamı, seritler halinde doğranmış ( Bulunması imkansız biliyorum yerine kuru veya füme et kullanabilirsiniz.)

Cheddar peyniri , rendelenmiş (Yerine kaşar veya biraz sertçe başka bir peynir olabilir)

Yarım  kırmızı acı biber, doğranmış

Frenk soğanı, doğranmış (Yerine taze soğan  olabilir)

1 çay kaşığı zeytinyağı

Tuz, karabiber

Yapılışı:

1. Bir kapta 4 yumurta beyazı ve 3 yumurta sarısı, biraz tuz ve karabiber ile çırpılır. Neden 3 yumurta sarısı derseniz, kolestrol seviyesini düşürmek için, tadında bir değişiklik olmuyor.

2. Doğranmış frenk soğanı eklenir.

3. 1 çay kaşığı zeytinyağı gezdirilmiş yağsız tavaya, karışım eklenir.

4.  Alt kısmı pişince spatula yardımıyla kenarlardan kıvrılmaya başlanır.  Bu şekilde omletin içi daha yumuşak ve sulu oluyor. Standart pişirme ile omlet  bu kadar kabarık olmuyor. Taktik ünlü gezgin şef

Anthony Bourdain

'in programından alındığı için, yüzde yüz güvenilirdir :). 

5. Doğranmış salam, cheddar peyniri ve acı biber eklenir. Acı biber kullanmamızın sebebi, acının metabolizmayı hızlandırma etkisinin olması.

6. Omlet dikkatlice ortadan  ikiye katlanır, isteğinize göre pişirme süresi ayarlanır. Ortası biraz daha sulu kalsın derseniz, ocakta az tutabilirsiniz.

7. Omlet tabağa alınır, biraz maydonoz ve kırmızı acı biber ile süslenebilir.

Ben bir süredir salam, sosis ve sucuk gibi şarküteri ürünlerini içerdikleri kimyasallar ve sağlığa zararları sebebiyle  neredeyse tamamen beslenmemden çıkarttım. Geyik eti benim İskoçya seyahatlerimde tanıştığım bir et. Avlanma kültürü orada yaygın olduğu için bu tarz etler kolayca bulunabiliyor ve mutfaklarında yaygın bir şekilde kullanılıyor.  Geyik eti diğer etlere göre daha yağsız, kalorisi ve kolesterolu daha az. Doğal olarak da diğer etlerin içerdiği kimyasalları içermiyor. Orada çok sevdiğim restoran/ gurme dükkan

Formartine's

e her gittiğimizde yerel olarak üretilen, sadece baharatla tatlandırılan bu lezzetten almayı ihmal etmiyorum.  Ben gitmediğim zamanlarda görevi sevgilime devrediyorum  :).