Bana Ulaşın

Yandaki formu kullanarak bana ulaşabilirsiniz

 


İstanbul,
Türkiye

ZENCEFIT

Dünya süt gününe yaraşır smoothie

Burcu Henderson

21 Mayıs Dünya süt günüymüş, ben de geçen hafta öğrendim. Yatmadan önce süt içilmeye teşvik edilen bir neslin ferdi olarak,  süt ve süt ürünleri, aksine bazı söylemler olsa da, benim beslenmemden çıkartamayacağım kadar sevdiğim bir besin grubu.  Dolayısı ile bugünkü postun konusunu süt ve süt ürünleri  ( süt, ayran, yoğurt, peynir ve kefir) olarak belirledim. Kendisi mucize bir içecek değil, tüketilirken yine kontrollü olunması gerekiyor ama vücuda bazı faydaları da var. İşte hakkındaki bazı gerçekler, melek mi, şeytan mı karar sizin :).

* Süt vitamin ve mineral kaynağı olup özellikle kalsiyum yönünden zengindir. Kalsiyum kemiklerimizi, dişlerimizi oluşturan maddelerden biridir. Süt veya süt ürünleri sürdürülebilir kemik sağlığı için gereklidir. Kalsiyum yönünden zengin başka sebzeler de olmasına rağmen, vücut kalsiyumu süt ürünlerinden daha etkili bir şekilde alır, sebebi ise yine sütün içinde kalsiyum emilimine yardımcı olan D vitamininin bulunmasıdır. Ayrıca A, B12 , B6, niacin, fosfor, riboflavin de içerir.

* İyi bir protein kaynağıdır, 9 çeşit aminoasit bulundurur ancak proteini et ve balıktan da alabilirsiniz. Protein hastalıklarla savaşır, hücreleri yeniler, kasları güçlendirir, saç ve tırnak sağlığı için gereklidir onun için beslenmenizde bulunması şarttır.

*İlerleyen yaşlarla gelen kemik erimesi ile savaşır ancak bunun tersi de süt için söylenmektedir.

*Sütün beslenmede kontrollü kullanımının kilo vermeye yardımcı olduğu belirtilirken, içindeki yağdan dolayı tam tersi de söz konusudur. Dolayısı ile tüketirken düşük yağ oranlı ürünlerin tercih edilmesi yerinde olacaktır.Amerika'da yapılan bir araştırmaya göre her gün iki bardak az yağlı süt içen veya düşük yağlı süt ürünlerinden kalsiyum alan yetişkinlerin 2 yıl sonunda, bu tüketimi daha az olanlara  göre daha çok kilo verdiği saptanmış.

* Sütteki enerji içindeki karbohidratlardan, proteinden ve yağ içeriğinden gelir.

*Sütün %87 si sudur, su alımı için iyi bir kaynak olmasına rağmen suyun yerini tabi ki tutamaz.

* Bazı kişilerde laktoz intoleransı diye bir durum vardır. Bu süt şekerine karşı hassasiyettir. Bağırsaklarımızda bulunan laktaz enzimi, sütteki laktoz ve su ile birleşerek onu vucudun sindirebileceği küçük parçacıklara ayırır. Laktoz intoleransı olan kişilerde bu enzim hiç yoktur veya çok azdır dolayısı ile süt sindirilemeyerek gaz, ishal, şişkinlik gibi sorunlara yol açar.  Süt ve süt ürünleri tükettiğinizde siz de bu durumu yaşıyorsanız, laktoz intoleransınız olabilir, dikkat etmekte fayda var.

* 1 porsiyon süt 250 ml  ( 1 fincandır ). Bu 175 gr yoğurt (3/4 fincan ), 200ml ayran, 50 gr isveç, cheddar veya gouda gibi sert peynire eşittir.Yaş aralığına göre tülekilmesi öngörülen süt ve süt ürünü miktarı ise, 2-8 yaş arası 2 porsiyon, 9-18 yaş arası 3-4 porsiyon, 19-50 yaş arası 2 porsiyon, 51+ 3 porsiyon olarak belirtilmiştir.

Amerika'da süt içmeyi teşvik için başlatılan "Got Milk "kampanyası ilgi çektiği kadar, tepki de çekmişti.

Bu maddelere bir sürüsü eklenebilir ama burayı ansiklopediye çevirmek değil niyetim, merak edenler google a başvurabilir. :)

Ben bu güne özel olarak dün yaptığımız spor sonrası smoothie yi paylaşmak isterim.

Spor sonrası smoothie

Hazırlık süresi: 5dk (2 kişi için)

İçindekiler:

1 adet muz

1 çorba kaşığı bal

1 avuç çiğ badem

1 çorba kaşığı yer fıstğı yağı ( Biz burda light olanını kullandık)

1 fincan süt  

Yarım fincan  organik yoğurt

1 fincan dondurulmuş frambuaz

Buz

Yapılışı: 

Tüm malzemeler, blenderda karıştırılır. 2 bardağa bölüştürülür.

Dünya süt gününüz kutlu olsun! :)