Bana Ulaşın

Yandaki formu kullanarak bana ulaşabilirsiniz

 


İstanbul,
Türkiye

ZENCEFIT

Bugünkü egzersiz programı: HIIT

Burcu Henderson

Bu sabah 07:00'de evden çıkmadan önce sevgilim dedi ki, bugün  1 saat zamanımız var ( Normalde  egzersize 1,5 saat falan ayırıyoruz)  HIIT yapalım. HIIT nedir diye sorarsanız, High Intensity Interval Traning yani Yüksek Yoğunluklu aralıklı antrenman. Biraz daha açalım. HIIT egzersizleri kısa süreli ama yoğun tempoda hareketlerin, kısa süreli dinlenmeyle birleştiği çalışmadır, interval traininge göre daha şiddetlidir.  HIIT kalp atışınızı arttırırken, metabolizmayı hızlandırıp yağ yakımını arttırıp, güçlenmenizi de sağlar.  Son zamanlarda HIIT'nin, uzun süreli, yoğunluğu az olan egzersizlere göre vucuda daha fazla faydası olduğu tespit edilmiştir. Düzenli koşu veya egzersiz yapanlar için daha uygun olmakla beraber, belli bir kondisyon gerektirdiği doğrudur. HIIT sayesinde metabolizma hızlandığı için, düşük yoğunluklu antrenmanlara göre,  gün içinde de hızlı seyrettiği için, yağ yakımı gün içinde de devam eder.

Gelelim bizim bugünkü programımıza:

- 15 dk ısınma koşusu

- 10 mini merdiven çıkma ( Genelde uzun olan merdivenleri değil, daha az basamaklı olanı tercih ettik, son hızda çıkıp, yavaş geri döndük)

3 set halinde aşağıdakileri yaptık, her set arasında 1 dk dinlendik:

1 dakika

step ups with knee rise 

 ( Ben her adımda ayağı değiştirerek yaptım, ellerimi de çıktığım ayağa göre koordine ettim, buradaki gibi sabit tutmadım, hangisi rahatınıza gelirse)

1 dakika

plank 

1 dakika

walking lunges 

1 dakika

side plank lift

 ( 30 sn sağ taraf, 30 sn sol taraf)

Setler bitince parktaki sokak lambaları  arasında 10 dk aşağıdakileri yaptık:

İki lamba arasına bir çok yavaş koşu, bir sprint ( sprint yani hızlı koşu, gücünüzün en az %80 ile koşmanız gerekiyor)

Sokak lambaları egzersizi bitince 5 dk da eve yavaş koşarak soğuduk ve 1 saati tamamladık.

İtiraf etmeliyim ki,  benim için de zordu, plankların sonlarında ve sokak lambası koşularında artık iyice yorulduğumu hissettim ama bu çalışmanın etkilerinin doğru beslenme ile daha fazla arttığını ve güçlenmem için bu çalışmaları yapmam gerektiğini biliyorum.

Siz HIIT programınızda uyguluyor musunuz?