Bana Ulaşın

Yandaki formu kullanarak bana ulaşabilirsiniz

 


İstanbul,
Türkiye

ZENCEFIT

Belgrad Ormanı'ında 15 k

Burcu Henderson

Hafta başında sevgilimle, Çarşamba sabahı erkenden Belgrad Ormanı'na gidip koşmayı kararlaştırmıştık.  Salı akşamı, normalde yapmadığım bir şey yapıp, saat 18:00'den sonra 1 espresso ve 1 küçük çay içme gafletinde bulundum. Diğer sebeplerle de birleşince ( Doğal olarak uyanık olunca düşünüyorsunuz ) gece uyuyamadım ve ormana gitmek için alarm çaldığında, tüm gece boyunca sadece 1,5 saat uyumuştum.

Ormanın sakinleri,vardığımızda hala derin uykudaydı :). 

Zaten uyuyamayacağıma kanaat getirip, hazırlandık 06:45 gibi yoldaydık. Son zamanlarda ormana genelde, bir koşu organizasyonu öncesi gidiyorum. Oradaki koşu yolu 6 k ve 2 tur koştuğunuzda 12k koştuğunuzu biliyorsunuz. Bu seferde cumartesi günü Bozcaada'da yapılacak olan

New Balance Bozcaada koşusuna 

 hazırlanmak ana sebepti.

Erken saatlerde egzersiz yapmayı daha çok seviyorum .

Tişört ve Üst: Adidas TechFit (Climalite)

Tayt: Nike Running

Ayakkabılar: Asics Gel Blackhawk 4

Bozcaada'da 10k ve biraz yokuş bir parkur olduğundan, 12 k ve yokuşlu bir parkurda koşmak bana hayli hayli gerekli antrenmanı sağlayacaktı. Hızımızı km başına 6 dk olarak belirledik ve koşmaya başladık. Nike running ile Polar saatim aynı anda çalışmadığı için Nike Running 1,5 dakika önce başladı. Telefonum koluma takılı olduğu ve son güncellemelerine göz atmadığım için onunla çok uğraşamadım. Onun yerine erkek arkadaşım zamanı tuttu.

Ormandaki parkuru seviyorum. Sıkıcı değil. Kuş seslerini duyarak, ağaçların arasından koşmak çok rahatlatıcı. Bazen tatlı köpekler de, size koşarken eşlik ediyor. :)  

Hızımızı koruyoruz, uykusuz olmama rağmen çok yorgun değilim. 10k'da 12 değil, 15k koşmaya karar veriyorum. Yapabileceğimi biliyorum. Erkek arkadaşım da 18k koşup, bacaklarını açmaya karar veriyor. Anlaştık! 

Avrasya Maratonu

benim ilk 15k koşumdu, hatta 8km koşacakken, yer olmadığı için 15k de yer almıştık. Zaten onun küçük bir kısmında kondisyonum yeterli olmadığı için yürümüştüm, hepsini koşarak tamamlayamamıştım. Ondan beri hiç 15k koşmamıştım ama koşmaya devam etmiştim. Genelde 12-13 k arasına kadar yükseldim. 

12K lık 2. tur bittiğinde ben aynı yoldan geri döndüm. Erkek arkadaşım ise ters taraftan dönüp beni yolda yakalamaya karar verdi, biraz kendi hızında koşmasının zamanı gelmişti. :)

1,5 k daha geri koştum, sonra geri döndüm. Bacaklarımda yorgunluğun izleri biraz daha hissedilmeye başlamıştı ama durmak yoktu. Gatorade katılmış suyumdan bir yudum aldım. Metreler bittikçe, içimi bir sevinç kaplamaya başladı. 15 k yı hiç durmadan bitirebilmenin sevinci, Avrasya Maratonu'ndan çok daha kısa sürede parkuru bitirmenin sevincine karıştı.  Kalan gücümü de kullanıp, son km işaretini gördüm ve saatimi durdurdum. 1:30:56! Avrasya Maratonu'undan yaklaşık 26 dk erken.

Biraz yerimde yürüyüp durdum ve esneme hareketlerimi yaptım. Bacaklarım yorgun, sanki hissetmiyor gibiydi.  Bir süre sonra sevgilim geldi son 6k yı 24 dk da bitirmiş, o da ter içinde ama mutluydu.

Çok koşan kirlenir, yeter ki koşarak kirlenelim :)

Hedefine ulaşmış mutlu ikili, uykusuzluktan eser yok :)

Dönüşte Kanyon New Balance mağazasından Bozcaada için çanta, çip ve göğüs numaramı aldım. Benim için tatil demek, yan gelip yatmak demek olan Bozcaada'da böyle bir organizasyonda koşmak farklı bir deneyim olacak. 

Artık karnım guruldama başladığından, Le Pain Quoditien'de kendimizi buluyoruz. Menüde sağlıklı seçenekler var. Ben eggs benedict'i, sevgilim de ferahlatıcı granola parfait i seçiyor.

Bugün, bir önceki 15k ya göre daha az yorgunum. Sadece bacaklarımın en üst birleşim kısmında hafif bir ağrı var, öncekinde akşam ve ertesi gün neredeyse zor yürüyordum. Daha iyiye gittiğimi bilmek, güçlendiğimi görmek sevindirici. Bakalım Bozcaada'da neler olacak?