Bana Ulaşın

Yandaki formu kullanarak bana ulaşabilirsiniz

 


İstanbul,
Türkiye

ZENCEFIT

Izgara ananas

Burcu Henderson

Ananas! Bu tropikal meyve, ananas soyucu aletin ülkemize gelmesiyle (şükür ki :)) daha yaygınlaştı ve evlerimize girmeyi başardı. Tipi değişik, kendisi lezzetli mi lezzetli ananasın, bazı özelliklerine bakalım ve kimilerinin onu neden "süper yiyecek" olarak adlandırdığını anlayalım:

* Yüksek C vitamini içeriği ile bağışıklık sitemini güçlendirir. 

C vitamini vücudun suda çözünebilen başlıca antioksidanıdır ve vücudun suyla dolu olan bütün bölümlerini, hücrelere saldıran ve zarar veren serbest

radikallerin saldırılarından korur.

 1 fincan doğranmış ananas günlük alınması gereken C vitamini miktarının %40'ını karşılar.

*Yüksek miktarda manganez içerir. Manganez bağ doku ve kemiklerin yapısını oluşturan bir mineraldir. Manganez normal beyin ve sinir  fonksiyonları için gerekli ayrıca antioksidandır.

*Taze ananas bromelain enzimi içerir. Bu

enzim protein sindirimine yardımcı olduğu gibi, ödem ve şişkinliği de önleyici etkisi vardır. Bromelain vucutta su tutulmasını azaltır, iltihapları giderir.

Pürüzsüz bir cilt için, demir; güçlü saç-tırnak ve cilt için, kalsiyum; sağlıklı cilt ve göz için, vitamin A; hücrelerin çoğalmasını sağladığı için, vitamin B ve cilt deki kollagen oluşumu için yine vitamin C içerir.

* Taze ananasın doğranmış 1 fincanı yaklaşık 76 kaloridir.  Düşük kalorisi, yüksek lif içermesi, iyi bir vitamin deposu olması, onu sağlıklı bir yiyecek yapar.

*Bu 76 kalorinin 16 gramı şeker olarak geldiğinden bir oturuşta 1 ananasın tüketilmemesi tavsiye olunur :).

Daha buraya yazamadığım pek çok iyi yönü olan ananası bu kadar övdükten sonra tarifimize geçelim mi? :)

Hazırlık süresi : 1

5 dk

Pişirme süresi:

15 dk

Malzemeler:

4 dilim ananas

1  fincan yoğurt (Ben evde süzme yoğurt var diye onu kullandım ancak ince yapılı ve yağsız bir yoğurt           daha iyi sonuç verir).

1 çorba kaşığı bal

2-4 çorba kaşığı süt ( Yine yağ oranını düşürmek isterseniz yağsız veya yarım yağlı süt kullanabilirsiniz)

3/4 fincan tuzsuz kavrulmuş Antep Fıstığı, doğranmış

1 çorba kaşığı sıvı yağ

Yapılışı:

1. Ananasları dikdörtgen uzun parçalar  olarak kesebiliyorsanız ne ala ancak bizde satılan haliyle bunu yapmak pek mümkün olmadığından 4 orta kalınlıkta dilim kesip, bunları ortadan tekrar kesip, yarım ay şeklini elde ediyoruz.

2. Orta ateşte ızgarayı ısıtıyoruz ve tavayı yağlıyoruz.

3.  Yeterince ısınınca ananasları tavaya koyuyoruz. Her iki tarafını ızgara çizgileri oluşana kadar yaklaşık 3-4 dakika pişiriyoruz.

4. Ananaslar pişerken bir kapta yoğurt, süt, balı karıştırıyoruz. Kıvamını siz istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz. Daha sıvı bir kıvam isterseniz, biraz daha süt katabilirsiniz.

5. Ananasları bir tabağa alıyoruz.

7.  Bu tatlı bir yiyecek olduğu için fıstıkların tuzsuz olması önemli ancak kolay bulunan bir şey değil. Ben de tuzlu fıstıkları bir süre suda bekletip, onları tekrar tavada kavurdum böylece tuzlarından arındılar. Fıstıkları dövüyoruz.

8. Tabağa aldığımız ananasların üzerine yoğurt karışımını gezdirip, fıstıkla süslüyoruz.

Bu ananasları ister kahvaltıda, ister brunchta, isterseniz de tatlı olarak tüketebilirsiniz. Şeker içerse bile, şeker depolarınız patlatmayacak ve tükettiğimiz bir sürü işlenmiş tatlı yiyeceğin yanında fazlasıyla masum ve sağlıklı kalacaktır :).