Bana Ulaşın

Yandaki formu kullanarak bana ulaşabilirsiniz

 


İstanbul,
Türkiye

ZENCEFIT

17k

Burcu Henderson

Devamlı okuyucular, artık hedefimin yarı maraton (21k ) koşmak olduğunu biliyorlar. Bilmeyenler için tekrar söylüyorum. Ben diğer hedeflerimin yanısıra, yarı maraton koşmak istiyorum ve onun için çalışmalarımı sürdürüyorum. En son bir kaç hafta önce Belgrad Ormanı'ında

15k koşarak

, şimdiye kadar en uzun koşumu yapmıştım. Geçen hafta çarşamba ise hedef, 17k koşmaktı.

Koşmadan bir kaç gün önce Hayat Su basın toplantısında

Yonca Tokbaş'

a soru sorma fırsatım oldu. Haberdar olmayanlar için söylemek gerekirse, kendisi bir koşu aşığı ve uzun kmleri devirmiş tecrübeli bir koşucu ( 4 yıldır koşuyormuş). Giriş bölümünü yaptıktan sonra benim sorum, 21k koşmak istiyorum, ne tavsiye edersiniz oldu.  O da bana acele etmememi, en fazla 18k ya kadar koşmamı ve 21k heyacanını koşuda yaşamamı tavsiye etti.

Bu tavsiyeler aklımda,  çarşamba sabahı son seferden 1 dakika önce ormandaydık. Havanın artık sıcaklaşmasına rağmen, arabadan iner inmez ormanın serinliği tüylerimi diken diken etti ama eninde sonunda ısınacaktım.

Bir önceki performansımı ve eklenmiş 2km'yi düşünerek, 1 km yi 6,5 dakika tempoda koşarsam bitirebileceğimi düşündüm ve bunu uygulamaya karar verdim. Bu sefer bir süre yalnız koşacaktım çünkü sevgilim girdiği bir iddia üzerine 10k'yı kendi hızında koşmak istiyordu.  Ters yönlerde koşmaya başladık. Uzun bir süre ormanda karşıma kimse çıkmıyor, elimde soğuk su taşıyorum. 3 ve 4. kmlerde hızım biraz daha düşüyor, bir de hala biraz üşüyorum. 5.km de hedefimin altındayım ama 6.km de yine 7.08 e çıkıyorum, sonra toparlarım diyorum. Bir de biraz temkinli davranmaya çalışıyorum.

 Bir ara sevgilim hızla geçiyor yanımdan, ben hala aynı hızda koşmaya devam. 9 kilometremde bana katılıyor, yokuş aşağı ve onunla beraber olmanın da etkisiyle 5:55 de bitiriyorum. O ise bana 38:34 'de bitirdiği 10k nın analizini yapıyor. 38:34 mü?? İyi ki bazen  benim hızımda koşuyor da, ben kendimi kötü hissetmiyorum :)).  10k bitti, enerjim iyi ama daha 7 km var!

11. km'den sonra 6:19  dan daha düşük hızda koşmaya başlıyorum. Son iki km de enerjim yerinde. Son büyük yokuşta süper bir zamanlamayla kulağımda Kanye West - Stronger çınlıyor. Bana güç veriyor, ne diyor, beni öldürmeyen şey, güçlendirir. Bundan daha iyi fit hit olur mu? :)

17 kmlik parkur tamamlanıyor. Bitişinde 15k dan daha az yorgun hissediyorum, zorlasam 2-3 k daha çıkabilirdi sanırım :) . Sevgili Nike+ ormanın ölçümüne karşı çıkıyor ve sırf onu 17k'ya tamamlamak için 2-3 dk daha koşuyorum!.  Ortalama hızım 6:29, hedef tutmuş.  Zamanım ise:

Sevgilim diyor ki, 1000 kaloriyi geçersin diye düşünmüştüm. Geçememem iyi bir şey aslında, demek ki daha fit olmuşum. Vücudum bunu başarırken, daha az enerjiye ihtiyaç duymuş. O ise kendi hızında 10k + 11k da benimle koşup bir yarı maratonu tamamlamış oluyor ve alkışlar ona gidiyor :) .

Üst ve şort: Nike  Gözlük: Oakley  Ayakkabılar: Asics Gel Blackhawk4

Sevinçten havalara uçmak böyle bir şey olsa gerek. Ensendeyim 21k! :))

17k sonrasında ordan ağır  bir dal bulup, Rocky stayla egzersize devam ediyoruz.... 

Şaka şaka, sadece eğleniyoruz ama yapılabilir de, yeter ki bahaneniz olmasın!  :)

Bir kademe daha atlamanın mutluluğu ve ormanın bu sıcak havalar için optimum koşu parkuru olduğu düşüncesiyle,  artık yoğunlaşmış İstanbul trafiğinde eve gitmek için yola çıkıyoruz.

İyi pazarlar!