Bana Ulaşın

Yandaki formu kullanarak bana ulaşabilirsiniz

 


İstanbul,
Türkiye

ZENCEFIT

Kabak Cipsi

Burcu Henderson

İlk yemek tarifimiz sağlıklı bir atıştırmalık olsun. Kabak genelde sessiz sakin dursa da, aslında çiğ olarak bile lezzetli bir sebze.

Kim cipsleri atıştırmalık olarak çokça tüketiyor, el kaldırsın bakalım? Ben de bazen kendilerini özlesem de, bir paket cipsle asitli içeceği mideye indirdiğim günler biraz geride artık. Bugün size  canınız cips tarzı bir şey istediğinde kolaylıkla yapacağınız kabak cipsinden bahsedeceğim.

Hazırlık süresi: 15 dk  Pişirme süresi: 2 saat

Malzemeler:

1 adet büyük kabak

2 çorba kaşığı zeytin yağı

Tuz

Yapılışı:

1.

Kabağı kabuğuyla beraber, zardan biraz daha kalınca doğrayın. Mandolin doğrayıcınız var ise onu devreye sokun, hazırlık süresini kısaltın.

2.

Fırını 100 C'ye ayarlayın, fırın tepsilerine pişirme kağıtlarını yerleştirin.

3. Kabaklarınızı kağıt havlunun üzerine serin, ustlerine hafifce bastırarak nemini alın, bu pişirme süresini biraz daha kısaltacaktır.

4. Kabakları tepsiye birbirinin üstüne gelmeyecek şekilde dizin.

5. Küçük bir kaba boşalttığınız zeytin yağını, fırça yardımı ile kabakların üzerinde gezdirin.

6. Kabakların üzerinde tuz serpin. Burada dikkat etmeniz gereken, kabaklar pişerek küçüleceği için tuzu fazla kaçırmamanız. Unutmayın ki, her zaman biraz daha tuzu sonradan ekleyebilirsiniz.

7. Kabakları fırına atın, sularını çekip, kıtırlaşana kadar pişirin. 

8. Fırından çıktıktan sonra soğumalarını bekleyin.

9. Cipsler hava geçirmeyen kapta yaklaşık 2 gün tazeliklerini koruyacakladır.

Bu tarif çok kolay olmasına rağmen, pişirme süresi olarak uzun. Eğer onları 2 saat fırında unutacak sabrınız var ise, denemenizi şiddetle öneririm. Fırının derecesini yükseltmenizi tavsiye etmem zira benim  ilk yaptığım gibi onları birer parça kömüre dönüştürebilirsiniz : ).  

Ah ilk tarifimi verdim, söyleyin bakalım ne düşünüyorsunuz?