Bana Ulaşın

Yandaki formu kullanarak bana ulaşabilirsiniz

 


İstanbul,
Türkiye

ZENCEFIT

Bu sabah

Burcu Henderson

Size öncelikle son durumumdan bahsetmek istiyorum. Ben geçen haftalarda merdivenlerde telefonuma bakayım derken "yine" düşmüş bulunmaktayım, 4-5 basamak popomun ustunde sektim. Üzerinden 1 haftadan fazla zaman geçti ancak acısı ve hareket ederken, koşarken ağrısı maalesef geçmiş değil. Bu sebeple egzersizlerim, normale göre biraz daha  zorlu geçiyor. Belki yanlış bir şey yapıyorum ama artık bunu yarın aldığım doktor randevusunda öğreneceğiz.

Neyse, başınızı bunla ağrıttıktan sonra gelelim bu sabahki egzersize. Sevgilimin off günü olduğu için evden biraz geç çıktık, yaklaşık 09:30 gibi. Bizim evden Maçka Parkı yaklaşık 1 km, parkı yarım tur dönüp  ( Yaklaşık 2,5 km) İnönü Stadı'nın  oradaki alt kapısından, teleferiğin altındaki merdivenlere vardık. Merdivenler çok basamaklı ve yüksekler, kalp atışınızı hızlandırmak için bire bir! :)

Ondan sonrası şöyle gelişti:

8 kere merdiven inip çıkma (Hızlı çıkıp, daha yavaş inerek)

Merdivenleri bitirdikten sonra  yine interval egzersizi  ( Interval egzersizi düşük ve yüksek yoğunlukta egzersizleri, belirli dinlenme zamanlarıyla birleştirdiğiniz bir metod diyebiliriz. Bilmeyenler için bunu ileride daha açıklamalı olarak anlatacağım merak etmeyin ;) ) seti yaptığımız yere belirli bir hızda (hızımızı arttırmadan) koştuk. Parkta yaptığımız set için çok ideal bir bölüm var.

Başlangıç noktamıza geldiğimizde önce yavaş koşarak işaret belirlediğimiz noktaya varıyoruz. Bu nokta bir ağaç ve ağaçtan itibaren son hızda koşarak, yakındaki daha alçak merdivenleri çıkıyoruz, kalp atışı yine yukseliyor. Sonra :

20 kere ( bacaklar 10 -10 değişecek)  

step up

1 dakika

plank 

Kısa koşma ve 20

squats 

Kısa koşma ve 20 adım

walking lunges 

50 sn dinlenme

Böylece 1 set tamamlanmış oluyor. Biz bugün yüksek tekrardan düşüğe giderek( 20-18-16-14 ve 40-30-20 sn dinlenme gibi))  4 set ve son sette yapabildiğimizin maksimumunu yaptık. 5. set sonunda artık bayağı yorulmuştuk ve eve yavaş koşarak geri döndük.  İleride bunları fotoğraf ve video ile daha detaylı bir şekilde anlatmanın planlarını yapıyorum ama lütfen şimdilik verdiğim linklerden yardım alınız. Bir de biz bunları yapıyoruz ama herkesin dayanıklılığı aynı değil tabi, kendi vucudunuza göre hareketleri değiştirebilirsiniz. Diyeceğim o ki, biraz zorlu başlangıçtan sonra gelen şevkle, durumumu da göz önüne alırsak iyi bir antrenman oldu. Önemli olan başlamak!

Sonuç daha günün yarısı olmadan kurtulunan 865 kalori. Ben buna kısa günün karı derim :).