Bana Ulaşın

Yandaki formu kullanarak bana ulaşabilirsiniz

 


İstanbul,
Türkiye

BAKED EGG IN AVOCADO

ZENCEFIT

BAKED EGG IN AVOCADO

Burcu Henderson

av1

It's been a long time that I haven't shared a recipe here. Although sometimes my husband takes the lead in the kitchen, I am still cooking a lot and sharing them mostly on instagram. Today's recipe consist of my two favorites avocado and egg. In Baku it's tough to find nice avocados like most of the stuff  so I never made this recipe here and we are not eating enough of avocado. 

Burada tarif paylasmayalı bayagı zaman olmuş. Bazen eşim mutfagı devralsa da, ben tabi ki yemek pişirmeye devam ediyorum ancak onları cogunlukla instagramımdan paylasıyorum.Bugunku tarif,  2 sevdigim yiyecegi avokado ve yumurtayı barındırıyor. Baku'de iyi avokado bulmak da diğer seyler kadar kolay olmadıgından, bu tarifi burada hic yapmadım ve yeterli miktarda avokado da tuketmiyoruz.

I know some of you have mixed feelings with avocado and its texture. Once a reader commented as he can't eat them because he feels like he's eating butter and that's so uncomfortable for him. I like avocados, I think you should,too :)  Before the recipe let's see some avocado benefits:

Bazılarınızın avokadoo ve dokusu ile ilgili karısık duygular içersinde oldugunuz biliyorum. Bir keresinde bir okuyucu yorumunda avokado yerken kasık kasık tereyag yiyormus hissinden kurtulamadıgını ve tuketemedini soylemişti. Ben avokado seviyorum ve siz de sevmelisiniz diyorum :). Tarif gelmeden,avokadonun bazı yararlarına goz atalım:

1. They are very nutritious: Avocados are incredibly nutritious and contain a wide variety of nutrients including 20 different vitamins and minerals. 100 grams of serving portion is 160 calories ( 1 avocado is about 320 cals) , includes 2 grams of protein and 15 grams of healthy fats. They don't contain any cholesterol or  sodium and are low in saturated fat. I would like to add avocados are high in fat but good ones. They have good calories if you want to gain weight, unlike other high calorie foods. In short they are loaded with healthy fats, fibre and various important nutrients.

Cok besleyicidirler: Inanılmaz besleyici olan avokado, 20 cesit mineral ve vitamini icerir. 100 gramlık servis onerisi yaklasık 160 kalori ( 1 avokado yaklasık 320 kaloridir), 2 gram protein ve 15 gr saglıklı yag ihtiva eder. Kolesterol ve sodyum icermezler,doumus yag oranı cok dusuktur. Burada avokadonun yag bakımından yuksek icerige sahip oldugunu eklemek isterim ama bu yaglar saglıklı olanlardandır. Hele ki kilo almak istiyorsanız tuketebilirsiniz,diğer yuksek kalorili besinlere gore besleyici degeri daha yuksektir. Kısacası, saglıklı yag, posa ve bir suru onemli beslenme ogesii ile doludurlar.

2.They contain more potassium than bananas: I like bananas but avocados kick bananas ass on potassium content. Potassium is an important mineral people don't get enough of . Avocados high in potassium which supports healthy blood pressure levels. Potassium plays an essntial role in muscle function and deficiency may lead abnormal cramping and discomfort.Potassium helps better recovery after exercise.

Muzdan daha fazla potasyum içerirler: Muza bayılırım ancak avokado potasyum oranı bakımından muzu golgede bırakır.Potasyum bizlerin cogunlukla yeterince almadıgı bir mineraldir. Yuksek orandaki potasyum iceren avokadı saglıklı kan basıncına yardımcıdır. Potasyum kas fonksiyonlarında onemli bir ro oynar ve yoklugu anormal kramplara ve rahatsızlıga sebep olur. Potasyum egzersiz sonrası iyileşme surecinde de etkili rol oynar.

3.They are loaded with heart healthy monounsaturated fatty acids: To repeat avocados are high fat food. %77 of the calories coming from fat so it's one of the fattiest food in the planet. The oil is mostly oleic acid which makes olive oil healthy. Oleic acid also activated the part of the brain which says you are full. Oleic acid is also anti inflammatory.

Kalp dostu tekli doymamış yag asitleri ile doludurlar: Yine tekrar etmem gerekirse avokado yag bakımından yuksek bir orana sahiptir. Kalorisinni %77 si yagdan gelir ve gezegendeki en yaglı yiyeceklerden biridir.Yag cogunlukla oleic asittir ve zeytinyagını da saglıkla yapan maddedir. Oleic asit beynin tokluk hissetmesini saglayan kısmını da aktive eder. Oleic asit ayrıca enflamasyonu onler.

They are also good for eye sight, skin, for digestion, absorbing the fat soluble nutrients.. etc. In conclusion they are great in moderation!  Let's move to the easiest recipe shall we? 

Goz saglıgı icin, cilt icin, sindirim icin, yagda cozunene besin ogelerinin emilimi icin de yararlıdırlar kısacası bilincli tuketildiginde superdirler! Şimdi tarifimize gecelim mi? 

Prep time:5 min / Hazırlama suresi : 5 dk

Cooking time : 15- 20 min / Pişirme suresi: 15 - 20 dk

Ingredients ( 1 person) / Malzemeler (1 kişilik):

1/2 avocado

Yarım avokado

1 egg

1 yumurta

Chives / spring onions, chopped

Dogranmıs frenk soganı veya yesil sogan

Salt,pepper

Tuz, karabiber

AV2

Directions / Yapılısı:

1. Set the oven 200 degrees

Fırını 200 dereceye ayarlayın

2.After halving the avocado, scoop 2 tablespoons of flesh from avocado, it should be enough to hold the egg snugly in the center

Avokadoyu ikiye boldukten sonra yaklasık 2 corba kasıgı icini alın. Ortada yumurtanın oturacagı kadar bir boşluk olmalı

3. Place the avocado in a small dish and make sure they sit straight and tight. If you like you can put a parchement paper underneath the avocado to avoid any possible egg stains on the dish

Avokadoyu kucuk bir fırın kabına duzgun bir sekilde oturtun. Isterseniz altına yaglı kagıt koyabilirsiniz, eger yumurta tasarsa en azından kazımaktan kurtulmus olursunuz

4. Crack the egg carefully. Try to place the yolk first, whites can be on the surface of avocado, just better not to spill to the dish.

Yumurtayı dikkatlice kırın. Once sarısını yerleştirmeye calısın, beyazı avokadonun yuzeyine yayılabilir ama fırın kabına akmaması gerekir

5.Place the dish in the oven and cook it for 15-20 min. depending on size of the avocado, egg and your liking of the yolk. It's important that white has to be set.

Kabı fırına koyun ve pismesi icin 15-20 dk verin. Bu sure avokadonun , yumurtanın buyuklugune veya sizin yumurta sarısını nasıl sevdiginize gore degisebilir. Onemli olan beyazın tamamen pişmesi

6. Remove from the oven and season and garnish with chives/ spring onion or anything you like

Fırından cıkartıp,tuz biber ekin. Frenk soganı/yeşil sogan veya sevdiginiz herhangi bir sey ile susleyin.

 

av3
av5

I am sorry an unexpected plan developed and  I couldn't share this recipe before the weekend. I think it could be a fantastic add  especially to a sunday breakfast and brunch.

Have a great week!

Beklenmeyen bir plan cıktıgı ıcın bu tarifi haftasonundan once paylaşamadıgım icin kusuruma bakmayın. Bence ozellikle pazar kahvaltısı veya bruncha cok yakısır.

İyi haftalar!