Bana Ulaşın

Yandaki formu kullanarak bana ulaşabilirsiniz

 


İstanbul,
Türkiye

OCTOBER'14 REVIEW

ZENCEFIT

OCTOBER'14 REVIEW

Burcu Henderson

oc1

Starting from October, as I've shared on Instagram I am on a mission to drop my weight. When I got back from my first Istanbul trip,  I was 57,2 kg and it was like my highest ever for years.  Bear in mind last year these times I was 52 kgs with %21,5 of fat, ran my first half marathon and I wasn't happy about it. I tought my fat percentage was high and wanted to drop it. Here I'd like to add one thing before any negative thoughts on your mind, it's not about kgs, it's about fat level in my body. Although 21,5 considered as normal/ athletic, I think it could be lover and it wouldn't be bad to have flatter stomach, fitter body  and maybe some abs. More weight is  also slowering me in running, think about that you carry 5 kgs more with you each time you run? Anyways, too much happened and I wasn't giving %100, I could not reach my goal so far. This time I was determined that I had to give myself a good shake. With that on my mind starting from October as the first thing on the list I've cleaned my diet because I know it's not possible to get rid of the excess baggage without it. I mostly had my meals at home, almost no sugar,no processed food and no bad carbs other than some cheat meals on some weekends. I was back to running more regular since the weather was beautiful for that and focus on being active more. You can see my activity report from my new friend Garmin Connect, yes I have a Garmin (Garmin user name burcuolgun) watch now and it also pump my motivation levels high. I will also write a post about it but there are still functions I haven't tried so I would like to give it some time.

oc2

 

Ekim basından beri Instagramda da paylaştıgım uzere, kilomu 52 ye dusurmeye çalışıyorum. İlk Istanbul seyahatinden geldigimde, son yılların rekor kilosu 57,2 kg ye ulaşmıştım. Gecen sene bu zamanlar 52 kg ve 21,5 yag oranında olup, ilk yarı maratonumu koşmuştum ve yağ oranımı fazla bulmuştum. Bu arada eklemek istiyorum ki, konu kilo degil, yağ oranının yuzdesi, kilo burada sadece bir imge. 21,5 yag oranı normal/atletik kategorisinde olsa da, daha dusuk olması, daha fit bir vucut, duz bir karın ve hatta belki de karın kaslarının belirgin olmasını istedigimden, ben de çalışmalara başladım. Sonra arada cok fazla sey oldu, kendimi konuya %100 veremedim ve amacıma ulasamadım. Bu sefer kendime iyi bir şamar attım  ve hedefe ulaşmak konusunda daha kararlıyım. Kilo fazlası beni koşarken de yavaşlatıyor, dusunun her konusunuzda 5 kg agırlıkla koştugunuzu, ne kadar yorucu olur oyle degil mi?  Neyse tum bunların sonucunda Ekim ayına kararlı bir giriş yaptım ve oncelikle beslenmemi temizledim ( Bakınız temiz beslenme) cunku amaca ulaşmaktaki ana etkenin %70 oranında temiz beslenme oldugunu biliyorum. Yemeklerimi cogunlukla evde yemeye ozen gosteriyorum, seker,işlenmiş gıdalar ve kotu karbonhidratlardan bazı haftasonu kaçamakları dısında uzak duruyorum. Koşmaya da havalar da elverişli oldugundan bayagı egiliyorum, yeter ki aktivite miktarını dusurmeyeyim. Asagıda bu ayın aktivite raporunu Garmin Connect aracılıgıyla görebilirsiniz. Evet, benim artık bir Garmin saatim var, eklemek isterseniz kullanıcı adım burcuolgun. Henuz tam anlamıyla deneyemedigim için onunla ilgili yazı, daha sonra gelecek ancak motivasyon seviyemi arttırdıgını soyleyebilirim.

I have been active for 21 days, including running, gym and golf practice. I can say it's better than September but could have been better. With all those efforts, I've manage to drop 54,7 kgs before my second trip to  Istanbul. I was at Istanbul last week of October, I ran 4 times but it wasn't enough. I knew going to Istanbul won't help my goals because in this loosing weight process, it's all about the routine and mental. I was feeling like I am on holiday, which I kind of was and all the food you like is there which we can not get in Baku. Yes ,my life is constant battle between my love of food and not gaining weight like most of you :) . If you like to loose weight you should know, when and what to eat, when to do exercise. Btw I've started to use myfitnesspal  app more effectively which is very useful to keep the track of my food. I am following a 1200 cals diet according to my goals. Garmin is working with myfitnesspal mutually perfectly so that makes my job so easier.If you want to add me my name is modacadisi on my fitness pal. When I am back from Istanbul I was 56,1,  I didn't gain all the kilos back but still went back with my progress. I am doing my best and I'd like to say now I am just 2,1 kgs away from my first target which is 52 kg. There is another big challenge coming up in December because we will be going to UK for 22 days so before that trip I should drop the most  :) . Anyways, I tried to set up a running group in Baku expats page but it didn't happen so any of you living in Baku wanted to join me in running please send a message. I am sharing about my journey more on instagram and twitter so let's meet there and motivate each other.

oc2

 

Tam 21 gun koşu, fitness ve golften oluşmak üzere aktif olmusum. Eylül'den daha iyi olsa da, daha aktif aylarım da olmuştu. Tum bu çabalarımla İstanbul'a ikinci seyahatimden önce 54,7 kg yi görmüştüm. Ekimin son haftası Istanbul'daydım ve 4 defa koşma imkanı buldum ancak yeterli olmadı. İstanbul'a gitmenin amacıma yararlı olmayacagını biliyordum çunku kilo verme ve daha fit olma girisimi tamamen rutine ve aklınızı konuya odaklamanıza bağlıydı.Istanbul'da tatilde gibi hissediyordum, aslında bir nevi de oyleydim ve inanın sevdiginiz ve Baku'de bulamadıgınız her şey elinizin altında oldugunda bu durum gercekten cok zor. Evet pek cogunuz gibi, benim de hayatım yemek aşkı ve kilo almamak arasında gelip gidiyor. Kilo vermek istiyorsanız (Yag oranınızı dusurmek)  ne zaman, neyi yiyeceginizi ve ne zaman egzersiz yapacagınızı bilmek durumundasınız. Bu arada Garmin'in ortaklaşa çalıştıgı myfitnesspal aplikasyonunu da aktif olarak kullanmaya basladım, inanın yediklerinizi takip etmek için çok faydalı, eklemek isterseniz kullanıcı adım modacadisi. Hedefim dogrultusunda 1200 kalorilik bir beslenme uyguluyorum ve ikisinin  beraber mukemmel calışması işimi ooldukça kolaylastırıyor. Istanbul'dan dondugumde tum kiloları geri almamış olsam da 56,1 kg ile hedefimden gerilemiştim. Su an yine olabilecek en konsantre vaziyette hedefime dogru ilerliyorum, ilk hedefim olan 52 kgdan sadece 2,1 kg uzaktayım. Aralıgın 2. yarısından itibaren, 22 gun Britanya'da tatilde olacagımızdan benim için bir başka sınav da yolda, bu sebeple gitmeden once dusebildigim kadar düşmem gerekiyor. Bitirmeden önce kucuk bir not eklemek istiyorum. Baku Expat sayfasında bir kosu grubu kurma girişimim olumlu sonuçlanmadı ancak aranızdan Baku'de yasayıp, benimle koşmak isteyen varsa, maillerini bekliyorum. Konuyla ilgili daha cok anlık paylasımı tabi ki instagram ve twitter hesaplarımdan yapıyorum, hadi benimle orada bulusun ve birbirimizi motive edelim.  

xx