Bana Ulaşın

Yandaki formu kullanarak bana ulaşabilirsiniz

 


İstanbul,
Türkiye

İNTERNETTEN ALISVERIS KRITERLERIM

MODA CADISI

İNTERNETTEN ALISVERIS KRITERLERIM

Burcu Henderson

Onceleri ona uzaktan baktık sonra teknolojinin ilerlemesi,degişen zaman kavramı, hızlı yasanan hayatlarımızın süratine uygun alışveriş yapabilme secenegi onu giderek büyüyen, hayatımızın vazgecilmez  bir parçası  haline getirdi. Neden mi bahsediyorum? Tabi ki; online alışveriş yani  internet üzerinden alışverişten. Yanlış anlamayın bir mağazaya gidip, ürünlere dokunarak, deneyerek almayı da seviyorum ama  bana söyler misiniz gece yarısı pijamalarınız üzerinizde, yüzünüzde güzellik maskeniz hangi mağazadan alışveriş yapabilirsiniz?  İnternet üzerinden artık neredeyse her şeyi, her istediginizde alabilmek mümkün.  Bir tıkla istediginiz her sey kapınıza gelebilir ancak bu blogun  içerigine uygun olarak ben internet üzerinden giyim ve kozmetik alışverişi deneyimi üzerine biraz laflamak istiyorum. Eminim siz de  benim gibi, alışverişinizin büyük bir kısmını bu iki başlık altında yapıyorsunuzdur.

 Hepimizin her konuda farklı kriterleri olması çok normal ama bugun benim alışverişimi yaparken en çok önem verdigim konulara deginecegim, o zaman buyurun: 

1. Güvenilirlik: Her zaman adını, kalitesini bildigim, kendini kanıtlamış markaların internet sitelerinden alışveriş yapmayı tercih ederim. Sonuçta pek çok kişişel bilgiyi, kredi kartı bilgilerinizi paylaşıyorsanız alışveriş yaptıgınız sitenin  güvenli olması, gerekli  sertifikalara sahip olması çok önemli, siteye güvenebilmelisiniz.

2. İyi fiyat politikası: Hepimiz istedigimiz ürünü daha uygun fiyata almayı severiz. Siteler arası, ürünler arası fiyat karşılaştırması yapmak istedigimiz ürünü en uygun fiyata almak icin kaçınılmaz bir yoldur. Aynı ürünü daha uygun fiyatla tüketicilerine ulaştırabilen, indirim zamanları iyi bir oranda indirim saglayabilen, zaman zaman yaptıgı promosyonlarla bizlere güzel surprizler yapan alışveriş sitelerinin ise kalbimizi çalması kaçınılmazdır.

3. Çeşitlilik: Ulaşıma zaman ve para harcamak söz konusu olmadan farklı markalardan, farklı kalite ve fiyatlarda ürün seçeneklerini bir çatı altında bulabilmek önemli. Ürünlerin degişik renk ve bedenleri her zaman sitede bulundurulmalı. İndirim zamanları ve outlet (indirim siteleri ) sitelerini konunun dısında tutarak, her almak istedigim üründe belirli bedenlerin tükenmiş olması bazen gercekten sinir bozucu olabiliyor. Bir süre sonra siteye tekrar girdigimde "mümkünse" o bedeni bulabilmeliyim. 

4. Kaliteli ve yeterli görsel ve ürün bilgisi: Kabul edelim her seyin öncelikle fotografına bakmıyor muyuz? İnternet üzerinden giyim alışverişi yaparken ürünün anlaşılmadıgı, büyümeyen gorseller, benim kadar sizin de alışveriş keyfinizi kaçırmıyor mu?  Evet dediginizi duyar gibi oldum.  Ürün özelliklerinin de açık ve detaylı bir şekilde yazılması oldukça önemli. Görseller ve ürün özellikleri aklımdaki tüm soruları cevaplayacak yeterlilikte olmalı. Hangimiz hiç ihtiyacımız olmadıgı halde, görselinden etkilenip o parçayı sepete atmadık ki? 

5. Güncellik: Düzenli alışveriş yaptıgım sitelere her girdigimde aynı ana sayfa ile karşılaşıyorsam, bu benim o siteyle ilgili iştahımın kaçmasına sebep olabilir. Aylar öncesinden aynı promosyon hala duruyorsa, ürün gamı değiştirilmemiş ve çeşitlendirilmemişse, mevsimsel trendlere göre yenilenmemişşe o siteyi ziyaretim azalır. Kozmetik alışverişi sitelerinde yeni çıkan makyaj ve cilt bakımı ürünlerini aradıgımda bulamıyorsam, sorunumuz var demektir.

6. Alışveriş kolaylıgı: Site ne kadar kullanıcı dostu olursa o kadar iyi. Az tıkla sonuca ulaşmak, eger fazla zaman harcamak istemiyorsam kısa sürede alışverişi tamamlayabilmek önemli. Bir alışveriş sitesi eğer  hata yaptıysam, kolayca düzeltebilmemi saglamalı. Bir de üye olmadan alışveriş yapabilme kolaylıgı varsa, benden o siteye ekstra puan!

7. Hızlı ve uygun fiyatlı teslimat: Bir ürün aldıgınızda hele ki çok istediginiz begenerek aldıgınız bir seyse ona hemen ulaşmak istememiz oldukca normaldir. Diyelim ki hafta ortası bir pantolon aldınız ve aklınızda cumartesi akşamı yemege çıkarken o pantolonla yaptıgınız kıyafeti planladınız ama ne oldu ürün elinize ulaşmadı sizin hayalleriniz suya düştü! İşin yoksa şimdi başka bir kıyafet düşün!  Siteden aldıgınız ürüne sizi en kısa yoldan ulaştıran, sizi bekletmeyen siteler hep en favorilerim olmuştur. Bir de bazıları vardır ki, elinize ulaşana kadar ne aldıgınızı unutursunuz, bunlar akıl saglıgı için zararlıdırlar. Her gönderimi ücretsiz yapan alışveriş sitelerini  bulmak pek kolay olmayabilir ancak kargo ücretini minimumda tutan, alıcıya yuklemeyen alışveriş sitelerini tercih ediyorum. Sitelerin bir kısmı belirli miktarda yapılan alışverişler icin, ücretsiz gönderim olanagı da sağlıyor.

8. Kuvvetli müsteri destek servisi: Bir sorunuz mu var? Paketiniz mi kayboldu? Sorularınızı iletebileceginiz ve anında yanıt alabileceginiz bilgili, hızlı ve yardımsever müşteri destek servisine sahip olmak benim icin o siteden alışveriş yapmayı daha cazip hale getiriyor. Sıkca sorulan sorular kısmının bulunması ve geniş bir yelpazesi olması, cevabı burada bulamıyorsanız sorularınızı e-posta, telefon, canlı bağlantı yoluyla kolayca iletebileceginiz bir platform sunmalı. İlgisiz ve sorun çözmeme odaklı bir müşteri destek servisi benim o siteden koşarak uzaklaşmama yol açabilir.

9. Sorunsuz iade ve degiştirme politikası: Aksilikler olur, o çok begendiginiz ayakkabı ayagınıza olmaz. Ne yapacaksınız? Mümkünse olanını isteyeceksiniz,  yoksa iade edip ödediginiz parayı iade alabileceksiniz. Alışveriş sitelerinin bu konularda belirli bir sistemi olması, sizi çok zorlamadan, sorunsuzca bu işlemleri yapabilme kolaylıgı saglaması oldukça önemli.

10. ???

Benim aklıma gelen önemli noktalar böyle, sizin 10 numara icin uygun göreceginiz kriter ne olurdu? Benim yazdıklarıma katılıyor musunuz? Hadi bakalım yorumlarda paylaşın!

Hazır yılbaşı da yaklaşıyorken hepinize güzel, kazançlı ve sorunsuz alışverişler dilerim!  :)