Bana Ulaşın

Yandaki formu kullanarak bana ulaşabilirsiniz

 


İstanbul,
Türkiye

COUPLE OF DAYS IN THE CAPITAL

MODA CADISI

COUPLE OF DAYS IN THE CAPITAL

Burcu Henderson

EE1

Hi everyone! It's been a while since we had this Edinburgh trip. It was like a reunion celebration of me coming back to Spenny and Scotland. Maybe now we are not wearing the furs like in the photos however it's pouring outside and it's 11 degrees so weather and outfits are unfortunately still pretty valid. Since the places we've been to still exists, it's not a big problem that I'm writing this post a little bit late, right?? :) We stayed at Angel's Share Hotel which has a fantastic location. For those who never heard  what does Angel's Share means, during whisky maturation in the casks, a smaller proportion, up to 2%, will go right through the grain each year and out into the atmosphere to be lost forever and it's called as Angel's share. I always like this term. There is also very amusing movie with the same title, I strongly suggest you to watch. Anyways,  It's a quirky, very Scottish hotel, When you are at the reception, you can read words of  Auld Lang Syne by Robert Burns on the walls. Hotel's every room is dedicated to famous Scots like Sean Connery, Andy Murray, Ewan McGregor ,Gerard Butler..etc. We stayed in the Amy MacDonald room, who is  a Scottish singer, also recently released an album called Under Stars if you'd like to check it out. I remember her from the song "This is the life"  maybe you know that song, too.

We arrived on a Sunday so our plan was some pub crawl followed by a sunday roast that we were craving for some time. On our drink stops, one of the remarkable places  that we liked was The Hanover Tap, focuses on craft and cask spirits and beers and fun environment. I tried a beer  named Peanut Riot with a subtle chocolate and peanut butter taste and it was so good. For Sunday roast, I'm so sorry I don't have a photo of the food, but you must try The Queens Arms Pub. It's a bubbly and beautiful pub with a great Sunday roast with superb price. We made the reservations however we forgot to add that we were coming for Sunday Roast. We almost couldn't have the roast but our waiter was so helpful and he sorted us out the last portion. He also said we can have more Yorkshire puddings however there were so much delicious trimmings and we didn't want to be greedy! :) Write this down guys, Queen's Arms for a sunday roast or for even drinks.

ee16

Herkese merhaba!  Acıkcası bu postun konusu Edinburgh tatilini yapalı biraz zaman oldu. Bu kacamak benim Spencer ve İskoçya ile yeniden birleşmemi kutlamak icin planlanmıştı. Belki su an kurk giymiyor olabiliriz ancak dışarıda saganak bir yagmur var ve hava 11 derece yani hava ve kıyafetler bugunden cok uzak degil. Ziyaret ettigimiz yerler de baki olduguna göre bu postu biraz gec yazmam çok da sorun degil, oyle degil mi?  :) Bu defa mukemmel lokasyonuyla Angel's Share  ( Meleklerin Payı) adlı otelde kaldık. Duymamış olanlar için  biraz "meleklerin payı" teriminden bahsetmek istiyorum. Bu terim  bir viski terminolojisi. Viskinin fıçılarda olgunlaştırılması sırasında yılda %2 kadar bir kısmı buharlaşıp havaya karısıyor ve sonsuz  kadar yitiriliyor, buna da "meleklerin payı"  adı verilmiş, Bence bayagı tatlı bir terim. Ayrıca aynı adla bir de eglenceli bir  film var, seyretmediyseniz kesinlikle oneririm. Neyse, otel ilginç ve çok İskoç. Resepsiyondaki duvarlarda İskoç şair Robert Burns'un Auld Lang Syne adlı eserinden dizeleri okuyabilirsiniz. Odalar da ünlü İskoçlara ayrılmış, Sean Connery, Andy Murray, Gerard Butler, Ewan McGregor.. bunlardan bir kaçı. Bizim sansımıza Amy MacDonald odası geldi, bu İskoç sarkıcının bu yakınlarda Under the Stars adlı albumu yayınlandı. Ben onu This is the life adlı sarkısından hatırlıyorum, belki siz de biliyorsunuzdur.

Edinburg'a pazar gunu varmıstık. Planımız bir kaç pub gezip, pazar rostosu (Sunday roast) yemekti. Gittigimiz publar arasında aklımızda kalanlardan biri The Hanover Tap oldu, özel üretim bira secenekleri, icki çeşitleri ve eglenceli ortamı ile güzel bir seçenek. Burada Peanut Riot adıyla yer fıstıgı ve çikolata notaları tasıyan bir bira denedim, bayagı iyiydi. Yemek için, uzgunum elimde fotograf yok ama mutlaka The Queens Arms Pub'ı denemelisiniz.  Bu hareketli ve güzel pubın özel pazar yemegi menusu oldukça başarılı ve süper uygun bir fiyatta. Biz rezervasyon yapmamıza ragmen ayrıca "Sunday roast" diye belirtmedigimizden az kalsın hayalini kurdugumuz yemegi yiyemiyorduk. Allahtan yardımsever garsonumuz bize son porsiyonu  ayarladı ve istersek yine bu yemege özel yanında gelen Yorkshire pudding adlı hamur işlerinden daha fazla getirebilecegini söyledi. Rostonun yanında gelenler yeterli ve lezzetli oldugundan açgözlülük yapmayıp getirilenden daha fazla istemedik. Burayı bir yere yazın, The Queens Arms pazar rostosu veya sadece içecek bir şeyler için.

Who is that stranger in the photo? / Kim bu fotograftaki yabancı?? 

Who is that stranger in the photo? / Kim bu fotograftaki yabancı?? 

Coat/ Palto: Monki   Sweatshirt/ Ust : Stradivarius  Leggings / Tayt: Mango   Bag/ Canta : Zara   Beanie/ Bere: Zadig & Voltaire   Scarf / Atk ı: Vince Camuto  Sunnies / Gozluk: Quay Australia  Boots/ Botlar : Doc Martin

Coat/ Palto: Monki   Sweatshirt/ Ust: Stradivarius  Leggings / Tayt: Mango   Bag/Canta : Zara   Beanie/ Bere: Zadig & Voltaire   Scarf / Atkı: Vince Camuto  Sunnies / Gozluk: Quay Australia  Boots/ Botlar: Doc Martin

ee3
P1301301.JPG
EE5
EE6
Weather wasn't  bad for some stroll in the Princess Gardens. / Hava Princess Garden'da dolaşmak için fena degildi.

Weather wasn't  bad for some stroll in the Princess Gardens. / Hava Princess Garden'da dolaşmak için fena degildi.

ee8

In the past, we tried to locate Artisan Roast for their famous coffee however we couldn't find their shop. This time finally, we've managed to find their Broughton Street branch. This place is like where everything has started for them, they roasted their first coffee here.  It's doesn't look like a regular coffee shop with it's layout but it's nice to be there. Once in a while we like a mocha so we jumped on the mocha train without trying their regular coffees. It turned out that was a great thing to do because they were like one if the best mochas we've ever had. Spenny had something like dark chocolate and chilli and I went for the one made with white chocolate ( Unlike me, I don't even like white chocolate) and they were absolutely delicious. Broughton  Street and that area is also pretty nice to walk around and grab for some food. We will definitely would like to go their Stockbridge cafe as well.

Geçmişte, ünlü kahveci Artisan Roast'u bulmak için ugrasıp, başarılı olamamıştık. Bu sefer Broughton Caddesi'ndeki şubelerini bulmayı başardık. Burası onların başlangıç noktasıymış, ilk kahvelerini burada kavurmuşlar. Bildiginiz kahve dukkanlarına benzemiyor, farklı bir oluşumu var ama orada bulunmak keyifli. Eşimle arada mocha içmeyi seviyoruz dolayısı ile geleneksel kahvelerini denemeden mocha siparişi verdik. Verdigimiz karar çok doğruymuş ki, hayatımızda içtigimiz en güzel mochalardan birini içtik.  Spenny bitter çikolata- acı biberli bir çeşidini denerken, ben hiç içmedigim beyaz çikolatalı olanı denedim ( Aslında beyaz çikolata sevmem bile) ancak lezzetler nefisti. Bir dahakine Stockbridge şubelerini deneyecegiz.

ee9
P1301408.JPG

We also finally had a chance to eat at Scran & Scallie. This gastropub was on our list for so long as well. It was created by the team behind the Michelin star restaurant The Kitchin and Castle Terrace Restaurant. We had been to The Kitchin and we were pretty much aware of their philosophy from "nature to the plate" which  was also applied in Scran and Scallie.  By the way it's so popular  and also family favorite we were struggled to find a spot even on a Monday evening.  Their menu based on some traditional Scottish food selection. Food was yummy as we expected, we shared a starter of king scallops and I had a this big bowl of Jerusalem artichoke and pearl barley risotto. I strongly suggest you to book and try, you won't be dissappointed.

Bir süredir listemizde bulunan Scran & Scallie'yi de bu ziyaretimizde deneme fırsatını bulduk. Burası Michelin yıldızlı The Kitchin ve Castle Terrace Restaurant ekibinin yarattıgı bir gastropub. The Kitchin'e daha önce gitmiştik ve onların Scran & Scallie'de de uyguladıkları "dogadan tabaga"  filozofilerinden haberdardık. Bu arada burası bayagı populer ve aileler tarafından da seviliyor. Biz pazartesi akşamına bile yer bulmakta zorlandık. Menu geleneksel İskoç mutfagının örneklerini içeriyor. Tahmin ettigimiz gibi yemekler çok güzeldi, eşimle deniz taragı paylastıktan sonra ben  kocaman bir Jerusalem enginarlı ve inci arpalı risotto yedim. Gitmeden rezervasyon yaptırmanızı ve denemenizi şiddetle tavsiye ederim.

Our hotel was close to The Jolly Botanist  that we enjoyed  a lot before so we have revisited this pub for their lovely gin drinks. / Otelimiz çok sevdigimiz The Jolly Botanist'e yakın olunca, onların leziz cin kokteyllerini için tekrar ziyaret ettik.

Our hotel was close to The Jolly Botanist  that we enjoyed  a lot before so we have revisited this pub for their lovely gin drinks. / Otelimiz çok sevdigimiz The Jolly Botanist'e yakın olunca, onların leziz cin kokteyllerini için tekrar ziyaret ettik.

Some trademark magnets of Scotland on The Royal Mile  / Royal Mile'daki İskoçya alametifarikalar  mıknatısları

Some trademark magnets of Scotland on The Royal Mile  / Royal Mile'daki İskoçya alametifarikalar  mıknatısları

ee11
ee12
Jeans / Pantolon: Mango ( Hems by me/ Paçaları benden )   Hat & sweater/ Şapka- kazak : H&M  Scarf / Sal: Topshop

Jeans / Pantolon: Mango ( Hems by me/ Paçaları benden )   Hat & sweater/ Şapka- kazak : H&M  Scarf / Sal: Topshop

ee16
Another Edinburgh classic for us is  Lovecrumbs  and that cake was vegan!  / Bizim diger bir Edinburgh klasigimiz Lovecrumbs ve o kek vegandı! 

Another Edinburgh classic for us is  Lovecrumbs  and that cake was vegan!  / Bizim diger bir Edinburgh klasigimiz Lovecrumbs ve o kek vegandı! 

ee18

I love love love Edinburgh, it's always good to be back! 

Edinburg'u çok çok çok seviyorum, geri dönmek her zaman güzel!