Bana Ulaşın

Yandaki formu kullanarak bana ulaşabilirsiniz

 


İstanbul,
Türkiye

FAMILY WEDDING IN BANCHORY

MODA CADISI

FAMILY WEDDING IN BANCHORY

Burcu Henderson

A while ago I was in Scotland for 3 weeks for a family wedding and gathering settlement visa documents for my reapplication. Yes, we are still dealing with that problem!  :(  

Wedding was in a little Scottish town that I've never been "Banchory". As a family, we hired a nice cottage in the woods called Cairn view in Strachan which is about 10-15 minutes to wedding venue. It was a cozy space with a wood burner and splendid mountain view. 

Bir süre önce, yaklaşık 3 haftalıgına İskoçya'daydım. Bu süre zarfında bir aile düğününe katılıp, yeniden vize başvurusu yapabilmek icin dokuman topladım. Evet, hala o problem ile başımız dertte!

Dügün yine hiç bulunmadıgım küçük bir İskoç kasabası Banchory'deydi.  Cairn view adında ağaçların içerisinde bir ev kiraladık. Burası dügünün olacagı Banchory'ye yaklaşık 10-15 dk uzaklıkta idi. Odun sobası ve dag manzarasıyla sıcacık bir yerdi.

bch1
What a view to wake up to! /  Bu manzaraya uyanmak!  

What a view to wake up to! / Bu manzaraya uyanmak!  

Coat /  Palto :   Authograph by Marks & Spencer ( Similar  here  ) 

Coat / Palto :  Authograph by Marks & Spencer ( Similar here

bch5

You'll be surprised but I didn't have much to wear for a wedding. I bought this coat from a charity shop( It was new with tags, what a bargain)  I didn't have  a single thought of wearing it in the wedding,  I just liked it. Anyways, this outfit put together in a very short time with an unbelievable budget of 55 quid. :)  The toughest part was finding the clutch bag but it was waiting for me in a shop that I never been to. I actually really liked the outcome, did you? 

Belki şaşıracaksınız ama dolabımda düğüne giyebilecegim pek bir şey yoktu. Paltomu aklımda hiç düğüne giyme fikri olmadan, sadece sevdiğim için, bir ikinci el mağazasından almıştım (Etiketli ve yeni olmasıyla tam bir kelepirdi)  Neyse, bu kıyafet çok kısa bir süre içerisinde ve inanılmaz uygun bir bütçe ile bana yaklaşık 55 sterline mal oldu :) . En zor kısmı çantayı bulmaktı ve o çanta daha önce hiç girmedigim bir mağazada beni bekliyordu. Aslında ben sonuçtan oldukça memnun kaldım, siz ne düşünüyorsunuz? 

Dress / Elbise: French Connection   Shoes / Ayakkabılar: Primark (Similar  here ) Earrings / Kupe: New Look      Bag / Portfoy:  Quiz

Dress / Elbise: French Connection   Shoes / Ayakkabılar: Primark (Similar here) Earrings / Kupe: New Look      Bag / Portfoy: Quiz

bch7

The wedding was a small and intimate one  held at Banchory Lodge. The location was so romantic and beautiful with the scenery of River Dee. It was great to see the family and meet new people. We danced a lot and ate a lot especially a lot of mini mac& cheese pies at the end of the night. I was so happy for being there!

Düğün küçük ve samimi idi ve Banchory Lodge'da yapıldı. Lokasyon çok romantik ve  Dee Nehiri manzarasıyla çok güzeldi. Aileyi bir arada görmek ve yeni insanlarla tanışma fırsatım oldu. Çok dansedip, çok yedigimizi de söylemeden geçemeyecegim. Orada olmaktan gerçekten çok mutluydum!

bch8
bch9
Beautiful couple with  men in kilts!  /  Güzel çift düğünün kiltli erkekleriyle

Beautiful couple with  men in kilts!  / Güzel çift düğünün kiltli erkekleriyle

bch11

It was a great weekend, happy times of 2016 which were very rare!

Before I go, I'd like to congratulate Hugh & Claire and wishing them all the best!

Mükemmel bir hafta sonu ve 2016'nın sayılı mutlu zamanlarındandı.  Gitmeden önce Hugh ve Claire'i tebrik edip, mutluluklar dilemek isterim!

xx