Bana Ulaşın

Yandaki formu kullanarak bana ulaşabilirsiniz

 


İstanbul,
Türkiye

FAREWELL BAKU

MODA CADISI

FAREWELL BAKU

Burcu Henderson

524

We moved to Baku -Azerbaijan 15 months ago from Istanbul. This city represents many of the firsts. The most important one is, it is the first city I ever lived out of my country. We have been through a lot here both good and bad but it was an experience worth to try. Lately we started to feel we wanted to do something else with our lives so we decided to say good bye to Baku. 

Baku'ye Istanbul'dan yaklaşık 15 ay once tasındık. Bu sehir benim için ilkleri ifade ediyor, en onemlisi de, ülkemin dışında yasadıgım, ilk şehir olması. Burada iyiyi ve bazen de kötüyü yaşadık ancak denemeye deger bir deneyim. Son zamanlarda hayatımızla ilgili farklı bir şey yapmak ihtiyacı agır basınca biz de, Baku sayfasını kapatmaya karar verdik.

Farewell lunch with the girls  at Mari  Vanna xx  Kızlarla oglen veda yemegi.Mari Vanna'daydı.xx

Farewell lunch with the girls  at Mari  Vanna xx

Kızlarla oglen veda yemegi.Mari Vanna'daydı.xx

Baku changed me in a good way and we are leaving with a lot of experience. Above all, with many friends from all over the world with different backgrounds. I was out of my comfort zone in Baku and that was something great. I like the possibility to meet new people everyday or learning something new everyday. I've met so many great people and even had more genuine friends here than in Turkey.  I think we made a difference here and the people here made a difference in our lives. This experience made us richer than when we first moved to here. We are leaving with so many great memories and amazing friends in our hearts thus some tears in our eyes. Time to time it maybe challenging but at the end we are happy to decide coming here. We believe, we will see our Baku friends in the future sometime, somewhere! 

Baku beni iyi yönde degiştirdi, burada bir suru deneyimimiz oldu. Hepsinden onemlisi farklı gecmişlere sahip olan, dünyanın farklı yerlerinden yeni arkadaslar edinmiş olmamız. Bu sehirde konfor alanımın dısına cıktım ve bu harika bir şey. Her gun yeni insanlarla tanısabilme ve her gün yeni bir şeyler ögrenme olasılıklarını sevdim.  Baku'de olaganustu insanlarla tanıstım ve hatta kısa surede Türkiye'den daha gerçek arkadaşlıklar kurdum. Sanırım biz onların hayatını degiştirirken, onlarda bizimkini degiştirdi. Bu tecrübe bizi buraya ilk tanıştıgımızdan daha fazla zenginleştirdi. Buradan kalbimizde güzel anılar ve harika arkadaşlarla ayrılıyoruz bu sebeple biraz üzgünüz. Zaman zaman zorlu olsa da, sonuçta buraya geldigimiz için mutluyuz. Baku'deki arkadaşlarımızı, bir gun, bir yerlerde görecegimizden ise hiç süphemiz yok! 

Orange is the new black!

Orange is the new black!

Baku has a big amount of Scottish community where it also prepared me a little bit more for our next destination. Yes, we are moving to Scotland and so excited to start a new life in this beautiful country.

Burada buyuk bir İskoç nufus var ve farkında olmadan beni İskoçya'ya hazırladı. Neden mi bunu söylüyorum cünkü biz İskoçya'ya taşınıyoruz. Bu güzel ülkede yeni hayatımıza başlamak için heyecanlanıyoruz.

Friends gifted me cold weather gear, I'm ready!!    Arkadaslarım bana soguk havada giyecegim hediyeler verdi, hazırım!

Friends gifted me cold weather gear, I'm ready!! 

Arkadaslarım bana soguk havada giyecegim hediyeler verdi, hazırım!

IWC Baku  was one big family, sorry to say goodbye!   IWC Baku  büyük bir aile gibiydi, veda ettigim icin üzgunum. 

IWC Baku was one big family, sorry to say goodbye!

IWC Baku büyük bir aile gibiydi, veda ettigim icin üzgunum. 

Golfing buddies , keep on practicing!    Golf arkadaşlarım antrenmana devam!

Golfing buddies , keep on practicing! 

Golf arkadaşlarım antrenmana devam!

le836
le753

We are packed and ready, we will be on the way early tomorrow. Once again thanks to Baku for having us and we are so lucky to have friends like you! You know who!! We will miss you! xx

Artık toplandık ve taşınmaya hazırız, yarın erkenden yola çıkıyoruz. Bir kere daha bizi ağırladıgın icin tesekkurler Baku ve ne şanslıyız ki sizin gibi arkadaşlarımız oldu. Siz ,kim oldugunuzu biliyorsunuz. Sizleri özleyecegiz! xx

P9160067.JPG

Dear readers see you soon in the new adventures! 

Sevgili okuyucular, yeni maceralarda görüşmek üzere!