Bana Ulaşın

Yandaki formu kullanarak bana ulaşabilirsiniz

 


İstanbul,
Türkiye

KEYİFLİ OTURMA ODALARI

MODA CADISI

KEYİFLİ OTURMA ODALARI

Burcu Henderson

Baku'ye tasınalı 1 yılı biraz gecti. Size biraz burada oturdugumuz evden bahsetmek istiyorum. Biz bu evi umitsizlikle baktıgımız yaklasık 12 ev arasından, son dakika da secmek zorunda kaldık. Buraya hic bir ev esyası getirmedik ve evi esyalarıyla beraber kiraladık. Durum boyle olunca Istanbul'daki son evimizde alevlenmiş olan dekorasyon hevesimi burada rafa kaldırmak durumunda kaldım. Oysaki  Domino the book of decorating ve Creative Walls kitaplarıyla daha neler yapacaktım. Azerbaycan'da imkanlar ve estetik anlayısı bizimkinden biraz farklı. Desen, agır mobilyalar, işlemeler, buyuk kristal avizeler fazlasıyla seviliyor. 

Yatak odaları icin belirttigim durum biraz daha katlanılabilir olsa da, konu oturma odasına geldiginde is benim icin biraz daha zor bir hal alıyor. Evin en onemli odalarından biri oturma odası ve biz de bir cogunuz gibi bu odada fazlasıyla vakit geciriyoruz. Konforlu, keyifli, ferah ve modern bir oturma odasında vakit gecirmenin  tadı bir baska oluyor. Rahat koltuga kurulup film izlemek, cayını - kahveni yudumlarken, ayaklarını uzatıp kitabını okumak zevkinize, göre dosenmiş alanlarda insana ayrı bir mutluluk veriyor. 

Engel & Voelkers Bodrum - Homify.com.tr

Engel & Voelkers Bodrum - Homify.com.tr

 Bizim durumumuz biraz gecici oldugundan, bazen sartlar farklı olsa ve ben istedigim sekilde bir oturma odasına sahip olsam neler yapardım diye dusunmekten kendimi alamıyorum. O kadar cok fikir var ki  insan hangi birini uygulayacagını sasırıyor. Siteler, kitaplar, pinterest birbirinden guzel uygulamalar ve fikirlerle dolup tasıyor. Oturma odalarının "yasanabilir" olması dekorasyon fikirlerinin anahtarı haline geliyor.

Mass Architects -Homify.com.tr

Mass Architects -Homify.com.tr

Bizi yansıtacak bir oturma odası icin once oturma odasının merkez noktasını belirlerdim. Bu buyuk ihtimalle ortada insanların toplanabilecegi ,kahve sehpası etrafı olurdu. Yer kaplaması soz konusu oldugunda ahsap bana daha fazla hitap ediyor, acık renkler mekanı aydınlatması bakımından tercihim olurdu.

Osmanogulları Mobilya -Homify.com.tr

Osmanogulları Mobilya -Homify.com.tr

Rahat, modern buyuk bir koltuk secerdim. Renkleri kırık beyaz, gri, bej gibi tonlarda olurdu ama farklılık arıyorsanız, turuncu bir koltuk da hic fena bir fikir degil. Eger oturma odasının boyutları kucukse L seklinde koltuklardan da faydalanılabilir. 

YSK Tadilat - Homify.com.tr

YSK Tadilat - Homify.com.tr

Oturma odasını bir nevi dolabımız gibi dusunebiliriz. Aksesuarlar tarzımız icin ne kadar onemliyse oturma odası icin de aynısı gecerlidir. Zaman zaman aksesuar yardımı ile odayı veya evi guncellemek yerinde olacaktır. Metal kucuk bir yan sehpa, desenli bir yastık, ikat aksesuarlar evin gorunusunu bir anda degistirecek guce sahip. Ben evin ana mobilyalarını daha sade ve sakin renklerden ve tasarımlardan secip, farklı renk, doku ve desenlerde objelerle hareket katma fikrini her zaman sevmişimdir.

Hakan Helvacıoglu H2C -Homify.com.tr 

Hakan Helvacıoglu H2C -Homify.com.tr 

Duvarlar acık renkte olurdu. Duvarlarda seyahatlerimizde topladıgımız veya begendigimiz fotograflar, tablolar olurdu, odaya karakter katmak icin daha iyi bir yol dusunemiyorum. Ben duvarlarda gorsellerin yanı sıra tek duzeligi kırmak ve farklı bir hava katmak adına kelimelerden olusan grafik tasarımları veya ahsap panoları da seviyorum. 

 Escape from Sofa - Homify.com.tr

 Escape from Sofa - Homify.com.tr

Oturma odası dekorasyonunda aynalardan da faydalanmak mumkun. Alana derinlik katıp, buyutmesinin yanı sıra farklı boyutlarda ve sekillerde aynalarla yaratılan duvarları pek seviyorum. Bit pazarlarından toplanılan aynalarla harikalar yaratılabilir.

Indeksa Mimarlık - Homify.com.tr

Indeksa Mimarlık - Homify.com.tr

Oturma odaları ayrıca evin depolama alanlarından biridir. Depolama seceneklerinin toplu, organize olması onem arzederken, yer kısıtlaması olma durumunda duvar uniteleri veya gomme depolama secenekleri dusunulebilir.

Oturma odalarının dekorasyonu ile ilgili yapmak istedigim ve ozen gosterecegim ana noktalardan aklıma ilk gelenler bunlar. Siz oturma odalarınızdan memnun musunuz? İstediginiz gibi dekore etme imkanınız olsa, nasıl bir oturma odanız olurdu? Hadi paylasın! 

xx