Bana Ulaşın

Yandaki formu kullanarak bana ulaşabilirsiniz

 


İstanbul,
Türkiye

IWC BAKU CHRISTMAS BAZAAR

MODA CADISI

IWC BAKU CHRISTMAS BAZAAR

Burcu Henderson

cb1

Ho ho ho festive December month has arrived! This year Christmas came early to Baku with IWC's Christmas Bazaar. It's been held at Hyatt Tower 3 recently and offered a different Sunday programme for everyone, especially for the kids. Since I was a new member of IWC Baku, I wanted to take a bigger role in it. I couldn't take part in the organization from the beginning however I was volunteered to take photos of the event as well as working at one of the favourite stalls "Santa's Corner".  In this corner people were taken photos with Santa so you can imagine this one is kids' favourite so my job description was mainly put people in order, make crying kids smile in the photo, coordinate people, photographer  and raise money. I enjoyed it so much I asked to stay there all day instead of going to Tombola in the second half. 

Ho ho ho festival tadında Aralık başladı! Bu sene yılbası IWC Baku etkinligiyle Baku' ye erken geldi. Hyatt Kule 3'te yapılan organizasyon herkese farklı bir pazar sundu, en cok da cocuklar eglendi. Ben de yeni bir IWC uyesi oldugum icin organizasyonda ziyaretciden daha fazlası olmak istedim. Organizasyonun basından beri dahil olamadım ama gunun fotolarını cekmek ve Santa Kösesi'nde  calışmak icin gonullu oldum. Bu kosede katılımcılar ucret karsılıgında Santa ile fotograf cektirebiliyordu, tahmin edebileceginiz gibi bu çocukların favorisiydi.  Benim görevim ise cogunlukla bolumde organizasyonu saglamak, aglayan cocukları guldurmeye calısmak ve insanları sıraya koymak ve ucretleri toplamaktı. Burada calışmak o kadar hosuma gitti ki, sonrasında Tombala ile yer degistirmem gerekirken, burada kalmayı istedim.

CB2

It's the 20th anniversary of the event and it was bigger than I thought. You can find handcrafted gifts, baking goods, Tombola game, face painting for the kids and many more.

Bu sene 20. yasını kutlayan pazar sandıgımdan daha da buyuktu. El işi hediyelikler, ev yapımı kekler, Tombala oyunu, cocuklar için yuz boyama dahil pek cok aktivite bir catı altında toplanmıstı.

CB3

Mulled wine anyone?

Sıcak sarap isteyen? 

CB4

Most of the stalls were there to raise money for  good causes like for refugees of women and youth centre or for animal shelter  (Baku Animal Rescue Society ) that what made it a great organization.

Tezgahların cogu iyi sebepler için yardım toplamak adına oradaydı, kadın ve cocuk sıgınma evi ve Baku  hayvan barınakları bunlardan sadece bir kacıydı ve bence organizasyonun guzelligi de yardım amaçlı olmasındaydı.

CB11.jpg

I really like those sheep written Baku on them and bought 2 take to Scotland as gifts, very cute? 

Uzerinde Baku yazan koyunları cok sevdim ve Iskocya'ya hediye olarak göturmek uzere 2 tane aldım, cok tatlı degiller mi?

CB5
CB6

The weather was horrible on that day that makes you don't want to leave home but obviously that didn't stop Baku people to visit the Bazaar. It was very crowded especially between 12:00 - 15:00, everyone seemed enjoy their time.

O gun hava even cıkmak istemeyeceginiz kadar soguk olmasına ragmen bu ziyaretcileri durduramamıstı , 12:00-15:00 arası pazarın en kalabalık saatleriydi ve herkes halinden memnundu.

CB12.jpg
CB8
CB9

This was my favourite stall belonged to IWC Baku, craft ladies done a great job making all those nice crafty goods, that's where my sheep was as well. I bought more stuff from that stall and happy that all the money I spent going to charity.

Bu tum pazarda en begendigim ve  IWC Baku'ye ait olan standdı. El işi grubu harika bir iş çıkartmıs ve tum o el işi hediyelikleri yapmıştı. Oradan baska alışverişlerim de oldu ve bunun yardım amaclı olması da beni cok mutlu etti.

CB13

It was an interesting combination of people and there were many option for finding a local handmade gift.

Farklı insanları bir araya getiren pazar, aradıgınız el işi yerel hediyeyi bulmak için de guzel secenekler sundu.

CB16.JPG

Tombola stand was one of the busiest ones, there were still queues of people in front of it near to the closing time.

Tombala standı da en ilgi gorenlerdendi, kapanısa dogru hala onunde kuyruklar vardı.

CB17

Shirt / Gomlek: Elizabeth & James    Leggings / Tayt: Pull & Bear

Here is me and my boss Santa :)

Ben ve patronum Santa :)

It was a happy day and I would like to congratulate IWC Baku ladies, all the volunteers and visitors making a great event like that. 

Sonuc olarak mutlu bir gundu ve burada IWC Baku uyeleri olmak uzere, tum gonulluleri ve katılımcıları boyle guzel bir organizasyon cıkarttıkları için gonulden tebrik etmek isterim.

XX