Bana Ulaşın

Yandaki formu kullanarak bana ulaşabilirsiniz

 


İstanbul,
Türkiye

ISTANBUL DIARY

MODA CADISI

ISTANBUL DIARY

Burcu Henderson

ii1

Hi guys! I am behind the schedule again. This post has highlights of my last Istanbul trip. Let's start, shall we? The main reason behind this trip was my little brother's wedding. He decided to drive on the fast lane like his sister and they got married on 23rd October. It was a beautiful warm  fall day and they had a intimate small wedding like us. Ofcourse you don't know much about ours because I haven't written. Okan and Ezgi I wish you all the best from my heart ! x

Merhabalar! Yine geciktim ama Istanbul seyahatimin en guzel anlarını yine de yazacagım. Bu sefer ve bu kadar cabuk İstanbul'a donmemin sebebi, kucuk kardesimin ve nisanlısının ablalarının yolundan gidip, hızlıca  evlenmeye karar vermesiydi ve 23 Ekim'de evlendiler. Çok güzel ve gunesli bir sonbahar gunuydu ve bizim gibi sade bir tören yaptılar.Bizim gibi diyorum ama tabi hala yazmadıgım için bizimkisini pek bilmiyorsunuz. Okan ve Ezgi'ye kalbimin derinliklerinden en iyi dileklerimi iletiyorum, ömür boyu mutlu olsunlar! x

ii2
ii3
ii5

I decided to wear a simple dress with a bold colour and obviously my mom loved it so much she told me several times , ah moms :) . I was happy to wear my vintage earrings for the first time which I scored in our garage sale called I love sale 4. 

Ben sade ama renk bakımından carpıcı bir elbise sectim ve belli ki annem de seçimime bayıldı, yoksa defalarca seni cok begendim der miydi? Anneler işte.  :) I Love Sale 4 ganimeti kupelerimi takmak da o gune kısmetmiş.

Dress / Elbise: Beymen Club     Shoes / Ayakkabılar: Zara    Bag and earrings/ Canta ve kupeler: Vintage       Sunnies / Gozluk: Michael Kors

ii6
IMG_0213.jpg
ii7
ii8

I ran 2 times at the park, once to Galata Bridge and once  we went to Belgrad forest on Saturday with my friends. It was raining like hell when we were on the road but that day turned out very nice. I love running at forest and running with my friends.

Istanbul'dayken parkta 2 kere koştum, 1 kere Galata Koprusu'ne gidip geldim ve 1 defa da arkadaslarımla Belgrad Ormanı'na kosmaya gittik. O cumartesi yola cıkarken deli gibi yagmur yagsa da, gun sonradan gunesli bir hale geldi. Ormanda ve arkadaslarımla koşmayı cok seviyorum.

ii9
ii10

Eggs with a view!  We sat by the Bosphorus and enjoyed our breakfast at The House Cafe in Ortakoy. 

Manzaralı yumurta!  House Cafe Ortakoy'de Bogaz kıyısında oturup, guzel kahvaltımızın keyfine vardık.

ii11
ii12

I stopped at Custom Rebels' show room in one afternoon and checked out their new stuff. I got a hat with and looking forward to wear it. I think I'm gonna take it with me on our UK trip.

Bir ogleden sonra Custom Rebels'ın atolyesine ugradım ve yenilere bir goz attım. Ordan bir de şapka edindin ve sanırım onu Birleşik Krallık seyahatimde yanımda götürecegim.

ii13
ii14
ii15
ii15

I never get tired of having big breakfasts and posting them here. This was a new place, infact we wanted to go somewhere else but it was full so we went to Mahmure Acoustic Lezzetler and got a traditional Black Sea ( Rize) breakfast. It's an interesting place with the music instruments hanging on the walls (Kemence) and they only couple of tables.  It was nice however  too much fatty for me but everybody enjoyed it. 

Büyük kahvaltılardan ve onları buraya yazmaktan asla bıkmayacagım. Burası  denedigimiz yeni bir yerdi. Aslında baska bir yere gidecektik ama orası dolu oldugundan Mahmure Acoustic Lezzetler'e gittik ve geleneksel Rize kahvaltısı ettik. Duvarlarda asılı kemencelerle burası ilginc bir yer ve sadece bir kaç masaları var. Hoştu anca benim için biraz fazla yaglıydı ama herkes memnun kaldı.

ii16
ii16

We enjoyed some conversation and coffee with my friends, I miss them so much. I wish there's a way to take them to Baku. 

Arkadaslarımla sohbetin ve kahvenin tadını çıkarttıgımız anlar da oldu ve onları Baku'de çok arıyorum. Keske onları da yanıma alabilmenin bir yolu olsa.

ii17
ii18

Girls and I treated ourselves an afternoon in the Turkish Bath (Hamam). It's been years I haven't been to hamam so we made a reservation at  Kılıc Ali Pasa Hamam in Karakoy. It's a beautiful and relaxed place to have your princess moment. Not that big but sophisticated, staff is lovely as well. If you are in Istanbul or planning a trip, I strongly suggest you to experience that. Ladies till 4:00 pm and men starting from 4:30 pm. Book ahead because it's a small place, there's massage too but you should plan it well.

Kızlar ve ben kendimize bir hamam tecrubesi hediye ettik. Yıllardır hamama gitmemiştim ve  Karakoy'deki Kılıc Ali Pasa Hamamı'a rezervasyon yaptırdım. Burası guzel ve rahatlatıcı bir yer, kendinizi prenses gibi hissetmek için birebir. Çok buyuk degil ama sofistike, çalısanlar da cok tatlı. Eger Istanbul'daysanız veya bir seyahat planlıyorsanız, size burada bir kaç saat gecirmenizi öneririm. Kadınlar saat 16:00'ya kadar, erkeklere ise 16:30'da sonra hizmet veriliyor. Onceden rezervasyon sart hele ki masaj da istiyorsanız, planlamayı iyi yapmanız gerekiyor.

ii18
ii19

I have been to 2 fashion events one of them was Evren Kayar and Roman's collaboration for a jewelery line and the other one is Gamze Saracoglu - İnci shoe line collection.

2 adet de moda organizasyonunda bulundum birisi Evren Kayar-Roman ortaklıgındaki aksesuar koleksiyonu tanıtımı digeri ise Gamze Saracoglu  - İnci ortaklıgının yeni koleksiyon tanıtımıydı. 

ii20
ii21

This was my last supper in Juno , full of bad stuff, isn't it? Anyways, I had good seven days but no plans for my next İstanbul trip, yet.

See you soon!

Bu benim Juno'da son akşam yemegimdi, kötü seyler dolu deil mi? Neyse ben yine guzel 7 gun gecirdim ama bir sonraki İstanbul seyahatim için henuz belirlenmiş  bir tarih yok.

Şimdilik hoscakalın!