Bana Ulaşın

Yandaki formu kullanarak bana ulaşabilirsiniz

 


İstanbul,
Türkiye

EXPLORING OLD CITY

MODA CADISI

EXPLORING OLD CITY

Burcu Henderson

is1

I have been to Old City (Icerisheher) briefly once and since then looking forward to take my husband to there as well. On a sunday, we decided to spend some time in Old City and we paired that trip with a local sunday breakfast.  We walked  there, which is about 25 - 30 minutes  from home, good way to build appetite for breakfast. I wasn't so sure about the address where we want  to go but I have 2 spots on my mind where it could be. Old city is not that big after all :) 

Daha once sehrin Iceriseher (Old City) denilen eski bolgesinde bir kere azıcık bulunmuştum ve o zamandan beri, esimi de oraya götürmek istiyordum. Bir pazar gunu, İceriseher'de zaman geçirme ve kahvaltı etme planı yaptık. Iceriseher bizim eve yaklasık 25-30 dakika yuruyus mesafesinde, bu ayrıca kahvaltı için istahımızı kabartmanın da en güzel yolu. Gidecegimiz yerin kesin adresini bilmesem de, olabilecegi yer hakkında 2 tahminim vardı, zaten Iceriseher'de o kadar büyük bir yer degil.

is2

So where is this Old City? You can enter the Old City in 2 very easy ways. First one is next to Qız Galası which is on the Neftciler Avenue after Bvlgari shop or you can use the other door near Fountain Square  across the big multi storey car park. We walked around the narrow streets, between the old  stone houses. New is good as well but old feels better. I think you appreciate the value of old when you get wiser. I love how old is gracefully resisting the new skyscraper silhouette of Baku. I love the contradiction when you see the Flame Towers climbing upward on top of Old city walls.  Old city streets are full of surprises, it's also an area where some artists/ painters  live so it's not very shocking to see a palette hanging next to the door or paint brushes with the flowers. You can also visit some art galleries scattered around the Old Town.

Peki neredeydi bu Iceriseher? Buraya 2 yerden kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Biri Neftciler Avenue uzerinde Qız Galası'nın  yanından veya Fevvareler Meydanı'na yakın buyuk katlı  otoparkın karsısındakı kapıdan. Dar sokakların, eski  tas evlerin arasından yürüdük. Yeni de güzel ama eski daha iyi hissettiriyor. Sanırım eskinin degerini, bizler olgunlaştıkca daha fazla anlıyoruz. Eskinin Baku'nun gittikçe yuksek binalarla kaplı siluetine zarafetle baskaldırmasını seviyorum. Flame Towers'ın Iceriseher surlarının uzerinden gözükmesi zıtlıgını seviyorum. Iceriseher surprizlerle dolu, sanatcıların, ressamların da cokca yasadıgı bir bolge dolayısı ile bir ev kapısına asılmış ressam paletini görmek veya fırçaların arasından fıskıran çiçekler görmek çok sok edici sayılmaz. Burada ayrıca etraftaki sanat galerilerini de ziyaret edebilirsiniz.

is3

Doors are another story here. They are many beautiful old ones with wooden engraving, some of them are in bright colours. Behind those city walls it feels like you are in another country and costs nothing. 

Buradaki kapılar da başka bir hikaye. Pek çogu tahta oymalı, bazısı parlak renklerle boyanmış. Bu surların ardında sanki başka bir ulkede gibisiniz ve bunun size hiç bir maliyeti yok.

is4
is6

Cardigan / Hırka: Minkpink       Tee ( New)  / Tişört (Yeni) : Aeropostale   Jeans / Pantolon: Koton Jeans    Belt  / Kemer: Zara    Boots / Botlar: Mango   Bag / Çanta: Marc by Marc Jacobs    Sunnies / Gözlük: Celiné    Necklace ( New) / Kolye (Yeni):  H&M

is7
IMG_0067 2.jpg
is8
is9
is9
is10
is11
is12
is13
is13
is14
is15
is16

After our tour we found our breakfast place called" Sehrli Tandir. It is close to the gate near Fountain Square. Actually I was thinking about going to Mangal restaurant next to it but read more nice things about here. We were there after 12:00 and already there was a queue at the door so that means this place is good. My recommendation to you is try to go there latest 11:30 if you don't want to wait because it's a small place and can get full easily on a sunday. We waited about 20-25  minutes but it was fun to stand next to big traditional tandır oven and seing fresh bread coming out of it.  I bet it will be lovely to wait next to it when the winter is really here. As you can tell fresh tandır bread (Tandır coregi) from the oven is their big gun. 

Turumuzdan sonra kahvaltı edecegimiz yeri buluyoruz, ismi Sehrli Tandır. Fevvareler Meydanı'na yakın olan kapıdan girince daha kolay.  Aslında onun yanındaki Mangal restoranı da denemek aklımda vardı ancak burası ile ilgili daha fazla guzel oneri okumustum. Biz oraya ancak 12:00den sonra varabildik ve kapıda sıra vardı, sıra demek de secimimizin dogu olduguna bir isaretti. Eger haftasonu gidecekseniz size 11:30'dan önce gitmenizi tavsiye ederim ki, sıra beklemeyin. Yer kucuk oldugundan hemen dolabiliyor. Sırada yaklasık 20-25 dakika kadar bekledik ancak buyuk tandır fırınının yanında beklemek eglenceli idi. Sıcacık taze ekmeklerin çıkısını görmek bizi daha cok acıktırsa da, kışın hava sogudugunda tandırın yanında beklemek çok daha iyi olacaktı. Buranın en buyuk silahı anlasılacagı uzere ekmekti.

is18
is19

We ordered some cheese, butter, honey and qaymak from the menu. We were so hungry and ordered 1 qutab with minced meat, it was nice and thin (with a lot of fat on it ) finished quickly.

Biraz peynir, tereyag,bal, kaymak soyledik. Actık ve bizdeki gozlemenin karsılıgı 1 adet kıymalı qutab da ısmarladık. Güzel, ince ve bol yaglı idi ve hemen bitti.

ic19

Place is a traditional Azeri restaurant so most of the customers are locals and we always love to follow where the locals go. I have to admit we haven't had enough chance to try spots with local food so it was a good one to start with. 

Burası geleneksel bir Azeri restoranı ve gelenlerin cogu yerli ve biz yerlilerin gittigi yerlere gitmeyi hep daha fazla sevmişizdir. Itıraf etmeliyim ki,  buraya geldigimizden beri neredeyse hiç lokal restoran denemedik ve bu iyi bir başlangıç oldu.

is20
is21

My husband really loved kind of an omelette made with fresh herbs topped with pomegranate and it was tasty. It is also a good way of using greens at home before they get rotten as well. 

Esim taze otlarla yapılan ve uzerinde narla servis edilen omleti cok sevdi ve lezzetliydi. Bu ayrıca evdeki yeşillikleri curumeden once degerlendirmek için de iyi bir yol.

is21
is21

Spenny approved the breakfast with a red nose and we left out some items to try next time. It's not upscale and chic but the food is good what we paid for.  We always crave for big Sunday breakfasts so this place could be the place for it.

Spenny de kahvaltıyı kırmızı burnuyla onayladı ve biz bir dahaki sefere denemek üzere bazı yemekleri denemeyi sonraya bıraktık. Burası görsel olarak oyle cok kaliteli ve sık bir yer degil ancak kahvaltı güzel ve odedigimiz paranın karsılıgını veriyor. Biz daima buyuk pazar kahvaltılarını sevdigimiz için burası gidilecek yerlerden biri olabilir.

is22

There are some shops around Iceriseher where you can buy some traditional items especially if you think about buying gifts for loved ones. If you are in to carpets, you are in the right place. We really loved old plates and cake stand in one of the shops and tought it might be a nice Christmas present for my mother in law. The shop keeper said he can help us with the prices so I strongly advise you to bargain! 

Iceriseher'de geleneksel hediyeler alabileceginiz dukkanlar da mevcut. Eger kilim ve halı merakınız varsa dogru yerdesiniz. Biz bir dukkandaki eski tabakları ve kek standını begendik ve kayınvaildem için güzel bir yılbası hediyesi olabilecegini dusunduk. Dukkan sahibi eger almayı dusunursek fiyatlarda indirim yapabilecegini soyledi yani anlayacagınız sonuna kadar pazarlık edin!.

is23
is24

It was a beautiful sunday with a beautiful weather, breakfast and Iceriseher tour. My husband also loved it so much and after seeing here he said maybe Baku can be a long weekend holiday for my in laws. 

I'm in Istanbul right now but see you soon Baku!

Guzel bir hava, kahvaltı ve Iceriseher turuyla çok güzel bir gun gecirdik. Hatta esim de burayı  cok sevdi ve gordukten sonra, hiç aklında yokken belki uzun bir haftasonu tatili için anne ve babasını buraya davet edebilecegimizi dusundu. 

Ben su an Istanbulda'yım, yakında gorusmek üzere Baku!