Bana Ulaşın

Yandaki formu kullanarak bana ulaşabilirsiniz

 


İstanbul,
Türkiye

MODA CADISI

HIV Pozitiflerden Korkma...

Moda Cadisi


Şaşırdınız mı? Şaşırabilirsiniz. Modadan, bugün ne giydimden, Prada'dan nasıl buraya geldiğimi anlamayabilirsiniz.  Anlatayım!  Blogu açtığım ilk günlerden  beri sizlere, moda dünyasından, tarzımdan, beğendiklerimden,hayatımdan,..kısacası 
çoğunlukla benden kesitler sundum ve tüm yolların bir yerlerde kesişmesi ana amaçlarımdan biri oldu; bilgi paylaşımı. Bugün bu blog ve siz sevgili okuyucular bilgi paylaşımının  farklı ama en önemlilerinden birine tanıklık ederken, ben de anlatacağım şeyin bir parçası olmaktan fazlasıyla mutluluk duyarak bu satırları kaleme alıyorum. 

Hikayemiz soğuk günlere uzanıyor, bir gün sevgili blog yazarı arkadaşlarım Miray Uçar ve Styleboom dan aldığım maille başlıyor her şey. SorumluBlog sosyal sorumluluk projesiyle HIV/AIDS'e dikkat çekmek amacıyla bu projede yer alır mıyım diye soruyorlar. Benim için de bazı bilinmezleri içeren bu önemli konuda kendimi geliştirme ve  ufacık da olsa bir katkıda bulunma fırsatını kaçırmıyorum,  ben de varım diyorum, sonra iş bilgilenmeye geliyor ve bir akşam 2005'te kurulan Pozitif Yaşam Derneğinin kapısını çalıyoruz. Dernek kurulduğu günden bu yana HIV/AIDS ile yaşayan kişilerin ve yakınlarının fiziksel, ruhsal ve sosyal açıdan güçlenmelerini sağlamak, yaşadıkları hak ihlallerinde savunuculuk görevlerini yerine getirmek, HIV/AIDS konusunda toplumu bilinçlendirerek gereken önleme ve bilinçlendirme çalışmaları yapmakta. Bilgi eksikliği korkusuyla, sorulara ürkerek verdiğimiz cevaplardan sonra aslında tüm önyargı ve korkuların her zaman ki gibi bilgisizlikten kaynaklandığı genel kanısının başarılı birer örneği oluyoruz. Bazılarını benim de hayretle öğrenip, bilgi eksikliğimi giderdiğim gerçeklerin bir kısmını sizinle burada paylaşmak istiyorum.

- HIV (Human Immunodeficiency Virus) insan bağışık yetmezliği virüsü, bulaşması sonucunda vücudun savunma gücünü zayıflatır ve bireyi bazı mikrop ve hastalıklara duyarlı hale getirir. 

- AIDS (  Acquired Immune Deficiency Syndrome) yani kazanılmış bağışıklık yetmezliği sendromu tedavi edilmediği takdirde HIV'in yol açtığı hastalıklar bütünüdür.

-. En büyük mitlerden birisi virüsün tedavisi olmadığı yönünde olsa da; sıkı durun 1996' dan beri tedavisi var ve HIV/AIDS ile yaşayan kişiler sosyal yaşamın gereklerini rahatça yerine getirebiliyorlar, çocuk sahibi olabilmek dahi mümkün.

HIV BİR ARADA YAŞAMAYA ENGEL DEĞİL! HIV POZİTİFLERDEN KORKMA!

- HIV dış ortamda oksijen ve güneşle temas ettiğinde uzun süre yaşamamaktadır. Kanın miktarına bağlı olarak saniyeler, en fazla dakikalar içersinde HIV ölür. Virüsün kan yolu ile bulaşması ancak ortak enjeksiyon kullanımı, kan nakli ..vb gibi sebeplerle olabilir. Bunu hepimizin , düzeltiyorum "yeterince bilgi sahibi olmayanlarımızın",  hayatında en az bir kere de olsa aklına getirdiği bir örnekle açıklamak istiyorum. Benim gibi tırnaklarına düşkün,her daim farklı oje avında olanların uğrak yeridir, kuaförler, manikür-pedikür salonları. Oldu ki bir şekilde eliniz, ayağınız kanadı ve aletlerin daha önce kimler tarafından kullanıldığı, yeterince hijyenik olmadığı paranoyalarına kapıldınız. Bu kuruntulara hiç gerek yok çünkü HIV'in öyle bir ortamda varlığını sürdürmesi olasılık dahilinde değil. Dolayısı ile artık bu bilgiye sahip olduğunuza göre kendinizi bu tarz paranoyalara kaptırmayacağınızı  ve düşüncelerinizi hangi ojeyi sürdürsem konusunda yoğunlaştıracağınızı umuyorum. :) 

Bu ve bundan daha fazlasını, doğru bildiğiniz yanlışları düzeltmek  için en doğru adres:  http://pozitifyasam.org/  İnanın okudukça bilinçlenecek, farkındalığınız arttıkça önyargılarınızdan arınıp, rahatlayacaksınız.

Gelelim SorumluBlog projesinin diğer bir ayağına. Proje katkıda bulunan 20 sosyal medya yazarının  ( Kim onlar dersen cevap http://sorumlublog.com/ da )  katılımıyla gerçekleşen "Bize İyi Kalbin Gerek" fotoğraf sergisiyle renkleniyor; amaç, farklı mesajların altını çizip, önyargıları yıkmak ve  benim bulunduğum fotoğraftaki gibi bilinçsizlikten kaynaklanan, traji-komik durumları ortadan kaldırmak.  Fotoğraflar iyi kalpli fotoğraf sanatçısı Dilan Bozyel tarafından çekilirken, çekimlerde kullanılan makyaj ve body paint desteği projenin de ana sponsoru, pek çok sosyal sorumluluk projesine imzasını atmış olan M.A.C Kozmetik tarafından sağlanıyor.  Siz de bu fotoğraf sergisini görmek istiyorsanız, istikametiniz 1-15 Ekim 2011 tarihleri arasında, Taksim Metro İstasyonu yürüyen bantlar katı olsun. Sergiyi gördükten sonra  proje ve fotoğraflar hakkında düşüncelerinizi, konuyla ilgili deneyimlerinizi  burada paylaşıp bu cadıyı mesut edersiniz değil mi? :)

Önyargılarından arınmış, bilinçli bir toplumda, bir arada mutlu yaşamak dileğiyle bu projeyi desteklemek, daha fazla bilgi almak, etrafınızdakilere anlatmak kısacası "iyi kalbinizi" göstermek  istiyorsanız, bilmeniz gereken önemli adresler de aşağıda. Desteğinizi  ve sizi bekliyoruz !
                                                              twitter.com/hivleyasam