Bana Ulaşın

Yandaki formu kullanarak bana ulaşabilirsiniz

 


İstanbul,
Türkiye

MODA CADISI

Ben yaptım

Moda Cadisi

Rumi, ParkandCube, Hande.. gibi "kendin yap" (DIY) kraliçelerini gördükçe ve okulda el işi derslerindeki başarısızlığımı düşündükçe, bu tarz çalışmalardan uzak durmam gerektiğine kendimi inandırmıştım ama geçen cumartesiye kadar. Bu boyfriend jean çılgınlığı başlamadan yaklaşık 2 sene önce GAP reklamlarında Carmen Cass'ın üzerinde gördüğüm yırtık pırtık bf jeaninden istemiştim NYC'ye yerleşen bir arkadaşımdan, hem de 4 beden istemiştim ki üstüme yapışmasın diye. Jean geldi ama hiç reklamlardaki gibi değildi (Muhtemelen bir kaç modeli vardı), bir de düz paçaydı, giyemedim attım dolabın arkalarına. Şimdilerde bf jeanler gene ortaya çıktı, ben keyfime göre eskitilmiş bir tane bulamadım ve bir tane giymediğim bir jean üzerinde bu işi denesem ne olur diye düşündüm. İşte göreceğiniz cumartesi gününün hikayesi böyle ortaya çıktı, bir tatil günü, 4 jean, 2 kızın macerası.


I have been reading many DIY queens like Rumi, ParkandCube and Hande and I know about my failiure at handcraft classes back school that's why I kept myself away from all of the DIY projects, until last Saturday. Almost 2 years before this bf jeans craze, I saw Carmen Cass on GAP in destroyed bf jeans and I asked my friend who lives in NYC to get one for me. When I had the jeans ( I ordered them in size 4 so they can fit baggy) they had nothing to do with the jeans I saw ,they were straight leg so I dumped them to deepness of my closet. Now the bf jeans are everywhere and I still couldn't find anything that I liked in destroyed style, I thought how about to rip one of them just to see how it goes so the story you are about the read, is the adventure of 4 jeans, 2 girls on a Saturday.


Bu uzun ve zahmetli sürecin daha kolay geçmesi için sevdiğiniz müziklerden yardım alın, biz Pet Shop Boys'u seçtik.
To ease this long and hard process, get help from your favorite tunes, we chose Pet Shop Boys.


Kullanılan malzemeler/Things you need:

1.Makas/ Scissors

2. Kalın bir kutu veya tahta blok (Jeani kesersen altına koymak için herhangi bir şey) / A thick box or wood block ( Someting that you can use to put underneath when cutting the jeans)

3. Zımpara / Sandpaper

4. Falçata /Knife

5. Rende ( Elinizle rahat tutup kullanabileceğiniz bir tanesi daha iyi olur, küçük ile zorlandık, piramit şeklinde olanlar da işe yaramaz) / Grater ( It's better to have a big one that you can use easily, it was hard with this tiny one)

6. Bir parça tebeşir , sabun veya beyaz boya kalemi / A piece of chalk, soap or white krayonStep1: Önce eskitmek istediğiniz yerleri gelişi güzel işaretleyin / First mark the territory that you would like to be destroyed

Step2: Kesmek için belirlediğiniz yerlerin altına kutunuzu koyun /Place the box under the jeans where you would like to cut


Step3: Biz eskitme işlemine ceplerden başladık, falçata ile küçük kesikler atın ve enlemesine kumaşa sürtün / We started the process from the pockets, do some little cuts and move the knive along the pocket

Step 4: Daha eski bir görünüm elde etmek için zımpara veya rendeyi kullanın / To have more destroyed effect use sand paper and/ or grater


Step 5: Bu aşamalardan sonra cebimizin yeni görünümü böyle oldu, kutuyu diğer keseceğiniz bölümlere geçirin ve benzer işlemleri burada tekrarlayın, herkes deneyerek farklı ve kolay yollar bulacaktır, sadece denemekten çekinmeyin :) / After 4 steps here you can see the new look of the pocket area,then move your box to the new areas you'll cut and repeat the steps. Everyone will discover a method of their own, it will take time and practice but never hesitate to try.


Step6: Dizlerde daha iyi bir sonuç almak istiyorsanız attığınız kesiği yukarı doğru yırtmaya çalışın / To have a better results on the knees, just cut a little and tear to upwards.


Step 7: Tataaaa! Tüm bu işlemleri, istediğiniz kadar ve şekilde yaptıktan sonra işte ortaya çıkan sonuç / Voila ! After you've done all of the steps according to your wish here is the result you get.
Sonuçlar / The Outcomes:

Jean: Levis 501-Ayakkabılar: Marni / Jeans: Levis 501 -Shoes: Marni


Jean: Levis "Eve" 557 Ayakkabılar: Betsey Johnson /Jeans: Levis "Eve" 557 Shoes: Betsey Johnson

Jean: Levis 501-Ayakkabılar: Steve Madden / Jeans: Levis 501 -Shoes: Steve Madden


Jean: Gap Düz paça bf Ayakkabılar: Gap /Jeans: Gap Straight leg bf Shoes:Gap
Belki bu jeanin içten aşağıya paçalarını biraz daralttırabilirim / I think maybe to narrow these jeans from inseams will work better.

Biraz da güvenlik ve diğer yararlı diğer notlar / Now some safety issues and other notes:

1. Parmaklarınızı falçatanın uzağında tutun,biz yarımşardan 1 parmak kaybettik sayılır :)) / Try to keep your fingers away from the knife while you're working, we have lost half & half fingers, 1 in total :))
2. Çalışırken bir şeyler illa bir şeyler içeyim diye tutturursanız, onu da kolunuzdan uzaga koymaya çalışın yoksa sonuç limonata ile yıkanmış paçalar olabilir :) / If you insist to drink someting while you're destroying, please put your glass away or you'll end up with pants washed with lemonade :)
3. Bu tarz şeyleri manikür yaptırdıktan sonra yapmayın / Don't do DIY things after you had your nails done.
4. Çok toz çıkacağı için büyükce bir alanda ve örtünün üzerinde çalışmayı unutmayın, çıkan lifler için etrafta bir kedi ( Hepsi değil sanırım ama en azından Lola )bulundurursanız onları afiyetle yiyecektir :) / Since you'll end up with big piles of dust, try to work in a big space and on a table cloth.It would be useful to have a cat around to get rid of the dust because they ( in this case Lola) like to eat them :)
5. 4 jeani parçalamak yaklaşık 3 saat sürdü, çok kolay bir şey değil ( Ağrıyan bilekler ve düşen enerji seviyeleri kendin yapın doğal sonucu) ama doğru şartlar altında yapıldığında keyifli, farklı bir ev aktivitesi arayanlara tavsiye edilir. / It took 3 hrs to destroy 4 jeans, it wasn't that easy ( Sore wrists and low energy levels are natural outcomes) but under right circumstances it was fun, highly recommendable for the ones who's looking for a different stay home activities.
6. Jeanizi daha çok eskitmek istiyorsanız ve kişiselleştirmek istiyorsanız, beyaz boya, çamaşır suyu gibi elementlerden de faydalanabilirsiniz. / If you would like to destroy your jeans more and customize them you can use white paint and bleacher.
7. Yırttığınız jeanlerin daha fazla zarar görmesini istemiyorsanız onları tersten, yastık kılıfının içinde ve hassas programda yıkayın. / If you don't want your jeans to get destroyed more just wash them inside out in a pillow case and delicate programme of your washing machine.
Ee bu iki aceminin kendin yap macerasını yararlı buldunuz mu, ya da yaptıklarımızdan her hangi biri hoşunuza gitti mi?
Do you like these two DIY rookies' adventure useful or do you fancy any of the outcomes?